Orman işletmelerinde sermayenin ölçülebilirliği
Calculation of the capital in forest enterprise
  1. Tez No: 180329
  2. Yazar: VAHDET AFŞİN KARACAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAZZEZ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Orman İşletmelerinin sermayesi olarak bilinen ağaç serveti vearazinin dışında, sermaye olarak görülmesi gereken yaban hayvanlarından avturizmine konu olan geyik (Cervus elaphus), karaca (Capreolus capreolus) veyaban domuzu (Sus scrofa)'nun ekonomik değeri; Orman İdaresinin belirlediğifiyatlar ve serbest piyasadaki fiyatlar karşılaştırılarak ortaya konulmayaçalışılacaktır. Aynı zaman da bu çalışmada, yaban hayvanlarının çok az biryatırım yapılarak av turizmi sayesinde büyük maddi kaynak olabileceğinin; deyapılan hesaplamalarla altı çizilmeye çalışılmıştır.Çalışma için Kastamonu bölgesindeki Ilgazdağı yaban hayatı geliştirme sahası(YHGS), Tosya Gavurdağı YHGS ve Daday Ballıdağ YHGS'ları seçilmiştir. Busahalarda metot kısmında belirtilen yöntemlere uygun olarak envanterleryapılmış ve Orman İdaresinin de uygun gördüğü (envanter sonuçlarınınyorumlanmasında kullandığı) hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Yapılanenvanter çalışmaları sonucu elde edilen bulgular hesaplama yöntemikullanılarak alana yayılmış ve alanlardaki toplam tahmini yaban hayvanımiktarı hesaplanmıştır.Bulunan tahmini yaban hayvanı miktarının bugün itibarı ile ortalama değeriortaya konmuş ve azımsanmayacak bir miktar ortaya çıkmıştır. Özel sektörfiyatları ile ortalama 1 874 200 YTL, orman idaresi fiyatları ile ortalama 914300 YTL lik bir değer ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkılarak yabanhayvanı varlığımızın iyi değerlendirildiğinde Orman idaresi ve ülke ekonomisibağlamında azımsanmayacak bir kaynak olduğu anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, as it is known the capital of Forest Enterprise except the wealth oftree and land, the economic value of wild animals such as Red deer (Cervuselaphus), Roe deer (Capreulus capreulus) and Wild boar (Sus scrofa) which areimportant for hunting tourism is putting forward by comparing the prices ofForest Enterprise to the prices of free marketing. At the same time it isemphasized that the wild animals can be a great deal of money resource makinga little investment.For this study, the region of improving wild animals in Ilgaz (WAIR), TosyaGavurdağ (WAIR), and Daday Ballıdağ (WAIR) are selected. In these regionsinventories are made by using the convenient methods further more countingmethods ( that is used interpretation of inventory evaluation) approved byForest Enterprise. The results obtained by the inventory evaluation aregeneralized about the whole region by using the methods mentioned in chapter3.2 and the number of wild animals is approximately clarified.Moreover the approximate price of these wild animals is determined, and it isunderstood that it is a great property than expected. According to the prices ofprivate enterprise, it is about 1 874 200 YTL, and the prices of ForestEnterprise, it is about 914 300 YTL. With all these evaluations it is understoodthat if the wealth of wild animals is utilized in a good way, it will be a usefulresource for both Forest Enterprise and country economy.