Ultrasonik terapi cihazı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and construction of ultrasound therapy device
  1. Tez No: 180354
  2. Yazar: CEYHAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ultrasonik Terapi Cihazının tasarımın da mikrodenetleyici teknolojisindenyararlanılmıştır. Tasarlanan cihazın maliyetinin düşük olmasına çalışılmıştır.Tasarlanan cihaz ile 1 MHz frekansında ultrasonik prop kullanarak dalgapaketleri üretilmiştir. Bu sayede tedavi derinliği ayarlanabilmiştir. Businyallerde tedavinin şekline göre sürekli ve darbeli modla çalışmayı sağlayacakşekilde görev süresi değeri %1-%100 arasında ayarlanabilmektedir. Son olaraktasarlanan cihazın çalışmasının test edilmesi amacıyla bir düzenekoluşturulmuştur. 300 ml'lik bir kab içerisine önceden kaynatılarak bekletilensuyla bir süngerden oluşan bir düzenek hazırlanarak az sulu ve çok sulu ortammeydana getirilmiştir. İstenildiğinde ultrasonik probun gücü deayarlanabilmektedir. Farklı güç, dalga paketçiği, frekans ve görev süresideğerlerinde ultrasonik dalganın iletim ortamına göre sıcaklık değişimleriölçülmüş ve kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work an ultrasound theraphy device was designed and realized, with themicrocontroller technology . Also, the cost of the device is tried to be the leastone. By the help of the designed device, a signal is produced to determine theultrasonic wave packets in 1 MHz frequency in the treatment. The treatmentdeep can be arranged. In these signals, duty cycle value can be increased. Inorder to test the working of the designed device, a dysenteric is formed. It?sformed with a sponge and a waited boiled water in a 300 ml cover. Twosituations are made such as less watery and more watery. The power ofultrasound prop can be adjustable to various values. Different power wavepocket, frequency and duty cycle values has been measured and registeredaccording to ultrasound wave.