Meslek yüksekokullarında sınavsız geçiş ile birlikte ortaya çıkan sorunlar
Problems with passing without exam at vocational high schools
- Tez No: 180365
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Ülkemizde, insanımızın eğitim seviyesini ve niteliğini yükseltmek veçağdaşlarıyla rekabette üstünlük sağlamak için, eğitim sistemimizde yenidüzenlemeler yapılmış ve yapılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalardan biri deyükseköğretime sınavsız geçiştir. Mesleki ve teknik eğitim ve öğretim sistemimiziçinde, çeşitli isimlerle yer alan günümüzde de üniversitelere bağlı olarak önlisans düzeyinde öğretim veren Meslek Yüksekokulları, sınavsız geçişin enönemli unsurudur. Bu proje başlamadan önce zaten bir dolu sorunla uğraşanMeslek Yüksekokulları, hazırlıksız bir şekilde girdikler sınavsız geçişte de ekbir çok sorunla baş başadır. Bu çalışma, Meslek Yüksekokullarındaki sorunları,özellikle sınavsız geçişin getirdiği sorunları ortaya çıkarmak amacıyla, konununtarafları olan kurum ve kuruluşlardan, kişilerden, literatürden faydalanılarakyapılmıştır. Sorunların ortaya çıkarılması için anket geliştirilmiş, bu anketOrta Anadolu Bölgesi evreninde örneklem olarak seçilen Meslek Yüksekokuluöğrencileri ve öğretim elemanlarına uygulanmıştır. Seçim yapılırken farklıözelliklerdeki Meslek Yüksekokulları seçilmesine dikkat edilmiştir. Bundanamaç, farklı özelliklere sahip Meslek Yüksekokullarında da aynı sorunlarınortaya çıkıp çıkmadığını anlayabilmektir. Alınan veriler, SPSS ve SAS paketprogramı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan bulgularda sorunolarak görülen maddelerde ortak sorunlar olduğu gibi, belirli özelliklere sahipMeslek Yüksekokullarında çıkan bulgulardaki sonuçlarda da farklılıklarınortada olduğu görülmüştür. Genel olarak bakıldığında da MeslekYüksekokullarındaki sorunlar hakkında anket uygulanan grupların, çok fazlafikre sahip olmadığı genellemesi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In our country, it has been made a lot of new arrangements and it will be able toworking these arrangements in our education system to increase our peopleeducation level and quantity, for superiority in competing with moderncountries people. One of these arrangements is to go higher education withoutexamination. Vocational high schools that is giving two-year degree trainingbased on universities nowadays in our vocational and technical training andeducation system are the leading factor to attend higher education withoutexamination .Vocational high schools already working into a lot of problembefore begin this project, furthermore faced many addition problems because ofpassing without examination unawares. This work had been made to determinethe Vocational high school?s problems because of passing without examination.Also it was profited from institutions, organizations, peoples and literaturesconcerned about this matter It was developed a questionnaire to determine theproblems and this questionnaire was applied to lecturers and Vocational highschool students who were selected as a sampling in the middle Anatolia region.While we were choising Vocational High Schools, we qave great importance toseleck different categories. Our main purpose is to find the same problems indifferent kinds of Vocational High School. Taking data was evaluated andanalyzed with SPSS and SAS software. As a result of these studies, we realizethat there are common difficulties. On the other hand, there are differentproblems in Vocational High Schools too. Generally, it is easily shown that thereis not enough knowledge about the problems in Vocational High Schools.