Leonardo Da Vinci projesinin (hareketlilik) mesleki eğitime katkısı
The contribution of Leonardo Da Vinci project (mobility)to the vocational education
  1. Tez No: 180366
  2. Yazar: OSMAN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada ?Leonardo da Vinci projelerinden hareketlilik projelerininuygulanmasının mesleki teknik eğitime katkıları konusu incelenmiştir. Meslekûeğitim almakta olan ve/veya meslekû eğitimden sorumlu olan kişilerinülkelerarası hareketliklerinde kendilerine destek verilmesi, hareketlilikprojelerinde yararlanıcı olanların, organize faaliyetlerle yurt dışınagönderilmesi veya yurtdışından gelen yararlanıcıların misafir edilmesinikapsamaktadır. Leonardo da Vinci projelerinden hareketlilik projeleri 2004yılından beri ülkemizde uygulanmaktadır. 2004 yılında 36 ilde 215 proje, 2005yılında 59 ilde 347 proje kabul edilmiş ve uygulanmaya başlanılmıştır. 2004'teproje teklifi sunan il sayısı 37 iken, 2005 yılında il sayısı 73 olmuştur.Leonardo da Vinci projelerinden hareketlilik projelerinin mesleki eğitimekatkılarını tespit etmek için 14 ilde bulunan 21 eğitim kurumundan gelen 307anket değerlendirilmiştir. Değerlendirilen anket sonuçlarına göre; Değişimyararlanıcı grubu %44, yerleştirme yararlanıcı grubu ise %56'lık bir payasahiptir. 2004 yılı proje tekliflerinin % 80'i temel mesleki eğitim kurumları ileüniversiteler arasında paylaşılmaktadır. Bunu %7 ile kobiler %3 ile kamukurumları ve % 2 ile işveren örgütleri takip etmektedir.2005 yılında ise durum mesleki eğitim kurumları lehine değişmiştir. Meslekieğitim kurumları %62 ile ilk sıradadır. Buna rağmen Üniversitelerin payıoldukça azalmıştır( %23). Programda faydalanan yararlanıcı gruplarındandeğişim yararlanıcılarının %40'nın, yerleştirme grubunun ise %26'sını yabancıdil seviyelerinin az olduğu tespit edilmiştir. Yerleştirme yararlanıcılarının %65,değişim grubunun % 31 orta düzeyde yabancı dil bilmektedirler. Ldvprojelerinin uygulanmasının kurumlara olumlu katkılarının olduğunu belirtenyararlanıcı oranı yaklaşık % 96'dır. Aynı yararlanıcı grubu proje sonundaçevrelerine olan etkilerinin, kendilerine olan güvenlerinin oldukça yüksekdüzeyde oluğunu belirtmişlerdir. Proje uygulama öncesinde, uygulanırken veproje sonrasında proje sahibi kurumlar yararlanıcılarına tam destekolmuşlardır. Yararlanıcılar ulaşımda ve uygulamada pek sıkıntıçekmemişlerdir. Ayrıca Ldv projelerinin(hareketlilik); mesleki eğitime yenilikçikatkısının olduğu, teknoloji transferi sağladığı, öğrenci ve çalışanlarınkendilerine daha çok güven duymaları bakımından sağladığı katkıda göz ardıedilemez.Bu program ile yeni eğitim metotlarının, okul donanımlarının ve meslekibecerilerin tanınması, dil ve temel becerilerin geliştirilmesi kültürel bilincinartırılması, yeni pazarlar ve personel istihdamında devamlılığın sağlanmasıhedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the contribution of Leonardo da Vinci Mobility Project?sapplying to the vocational and technique education has been examined. ThisProject covers the people?s support to themselves, who is taking vocationaleducation and/or is responsible for the vocational education, in theirinternational movements, the beneficiaries who are sent to abroad in themobility projects and the beneficiaries? hostage who coming from abroad.Leonardo da Vinci Mobility projects have been applied in our country since2004. In 2004, 215 projects were accepted in 36 cities and in 2005, 347 projectswere accepted in 59 cities and they have been started to apply. Although in 2004the number of cities which gave the Project proposal was 3, in 2005 the numberof cities became 73.To learn the contribution of Leonardo da Vinci Mobility Projects to thevocational and technique education, 307 anklet that have came from 21education institutions in 14 cities, have been evaluated. According to theevaluated anklet results, change beneficiaries group has 44% and placementbeneficiaries group has 56%. 2004 Project proposals? 80% portion has beendivided between universities and vocational education institution. Kobi has got7%, Public Associations has got 3% and work given organizations followed with2% portions. But in 2005, vocational education institution has got more portionthan 2004.Vocational Education Institution was the first with the 62%. On the other hand,the portions of universities have been decreased. Change beneficiaries? 40%portion and placement group?s 26% portion?s foreign language levels? are solow. Placement beneficiaries? 65% portion and change groups? beneficiaries?31% know any foreign language with an Intermediate level. 96% beneficiariesadmit that Ldv projects have got positive contributions to the association. Thesame portion of beneficiaries also declares that at the end of the Project theirself confidence and effect to their environment is very high. Before applying theProject, when it is being applied and after the Project associations that haveprojects encourage the beneficiaries. Beneficiaries don?t have any problem ontransportation and applying the Project. Moreover, with these Ldv MobilityProjects we bring new technology, we have the newness contribution to theVocational Education, the students and the beneficiaries have more confidence.With this program, new education methods, school equipments, knowing theability of vocational, improving language, basic abilities and cultural conscience,new markets, European dimension of vocational improvement, people?semployment have been aimed.