2004 yılı içinde meydana gelen trafik kazalarından 14 yaş ve altı çocukların etkilenmelerinin incelenmesi
Research on the effects of traffic accidents occurred in the year 2004 on children age under 14
  1. Tez No: 180374
  2. Yazar: AHMET LEMİ KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Trafik Bilgi şlem Sistemleri Başkanlığınca kayda alınan 2004yılına ait 537 384 adet kazadan, 14 yaş ve altı çocukların karıştıkları kazalarseçilerek incelenmiştir. Kaza tespit tutanağına geçirilmiş; yolcu, yaya, sürücü,araç ve yol etkileşimi hakkında birçok bilgi özel bir bilgisayar yazılımıylaoluşturulan veritabanına girilmiş ve mağdur 14 yaş ve altı çocuklarınetkilenmelerinin analizi amacıyla yorumlanmıştır. Binlerce eşleşme kurulabilen,çeşitlendirilebilme olanağına sahip bu temel bilgiler, analizleri yapıldıktansonra grafikler halinde sunulmuştur. Grafiklerden elde edilen bilgiler, az ya daçok tüm toplumun genel olarak bildiği şeylerdir. Bu tezle birlikte, bilgilersistemli bir şekilde ortaya konmuş ve öneriler bilimsel verilere dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis, among 537 384 traffic accidents which are recorded byTrafik Bilgi şlem Sistemleri Başkanlığı in the year 2004, the traffic accidentswhich affected the children under the age of 14 are analyzed. The informationabout passenger, pedestrian, vehicle and road interaction are collected in adatabase which is prepared by a special software and evaluated for assessingthe effects of these accidents on the children age under 14. This wide variety ofinformation, which can be utilized for further studies are presented in the formof graphics. The information derived from the graphics, are the values knownmore or less by the whole society. Through this thesis, the information issystematically introduced and the suggestions are attributed to scientific data.