Yamuk kesitli kanalın giriş bölgesinde akış ve ısı transferinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of flow and heat transfer in entrance region of a trapezoidal duct
  1. Tez No: 180373
  2. Yazar: SELEN DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, yamuk kesitli kanalların içerisindeki hem hidrodinamik hem deısıl yönden gelişmekte olan, kararlı rejim şartlarına ulaşmış akışınkarakteristiği deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler sabit yüzey sıcaklığındayapılmıştır. Değişik hızlarda yapılan deneylerden elde edilen verilerle, Nusseltsayısı (Nu) ve Sürtünme katsayısının (f) Reynolds sayısı (Re) ile değişimleriincelenmiştir.Deneylerde, akışkan olarak hava (Pr≅0,7) kullanılmıştır. Deneysel çalışma,≅türbülanslı akışın geçiş bölgesi (2483
Özet (Çeviri)
In this study, hydrodynamically and thermally developing turbulent flow wasinvestigated in trapezoidal cross-sectional ducts under steady flow conditions.Experiments were carried out under constant wall temperature conditions. Thechange of Nusselt number (Nu )and Darcy friction factor (f) with Reynoldsnumbers (Re) was investigated with the experimental studies which werecarried out at different flow velocities (Both laminar and turbulent conditionswere investigated.)Air (Pr≅0.7) is used as the working fluid. Experiments were carried out for both≅transition (2483