İşlevsellik ve esneklik kavramlarının salon iç mekanı ve donanımı boyutunda analizi
An analysis of concepts of functionality and flexibility in living room interior space and furniture
- Tez No: 180380
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada Düzce ilinde yer alan 2+1 ve 3+1 planlı toplu konutlardan100'er örnek alınmış, bu konutların salon mekanları ve donatıları işlevsellikve esneklik kavramları çerçevesinde incelenmiştir. Bu kavramlardoğrultusunda farklı tip ve büyüklükteki konut salonlarında kullanıcılarınmobilyaları ile etkileşimlerinin saptanması amaçlanmıştır. Kullanıcı-mekan-mobilya etkileşimlerinin; cinsiyet, gelir durumu, eğitim durumu, konuttayaşayan kişi sayısı, konutun mülkiyet durumu, konut büyüklüğü, salonmekanı büyüklüğü ve taşınma sıklığı etkenleriyle anlamlı ilişkilerinin olupolmadığı belirlenmiştir. 200 konut kullanıcısına uygulanan anketsonucunda, iki farklı planlı konutlarda kullanıcıların salon mobilyalarınınbenzer özellik ve miktarda olduğu; ancak salon küçüldükçe, oda sayısıazaldıkça mobilya özelliklerinden memnuniyetin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a hundred examples were taken from 2+1 and 3+1 plannedapartment blocks in Düzce, their living rooms and furniture are investigated interms of flexibility and functionality. Within the terms of flexibility andfunctionality, it is aimed to determine the interaction between users and theirfurniture in different types and sizes of living rooms. It has been determinedwhether or not there has been a meaningful relationship between theinteractions of user-space-furniture, gender, income situation (socioeconomicstatus), educational background, the number of residents, ownership, the size ofresidences and living rooms and the frequency of moving. The results of thequestionnarie including 200 residents show that; in two different types ofresidences, the living room furniture were similar in terms of quality andquantity, however when the sizes get smaller and the number of the roomsdecrease, the users? satisfaction about the furniture features decrease.