Eskişehir Odunpazarı Hasan Şefik Evi restorasyon önerisi
The Proposal for the restoration of Eskişehir Odunpazarı Hasan Şefik House
- Tez No: 180386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmanın konusu, Eskişehir Odunpazarı semti sit alanı içerisinde yer alanHasan Şefik Evi'nin restorasyonudur. Çalışmanın amacı; değerli bir kültürvarlığı olan Hasan Şefik Evi'nin özgün özellikleri ile sürdürülebilirkorunmasının sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda; yapı analiz edilerekbelgelenmiş, restitüsyonu yapılmış ve bu çalışmalardan elde edilen bilgilerebağlı restorasyon önerileri ortaya konmuştur. Çalışma; belgelemedenrestorasyon önerilerinin oluşturulmasına kadar çağdaş koruma kurallarınıngerektirdiği bilimsel ve sistematik araştırma yöntemleri ile ele alınmıştır.Fiziksel ve işlevsel koruma müdahalelerini içeren uygulanabilir restorasyonönerilerinin hayata geçirilmesi ile, değerli bir kültür varlığı korunarak geleceknesillerin bilgilerine sunulacak ve önemli bir sorumluluk yerine getirilmişolacaktır.
Özet (Çeviri)
The restoration of Hasan Şefik House which is located in Eskişehir Odunpazarıarcheological site is the subject of this study. The purpose of the study is toobtain sustainable conservation of Hasan Şefik House which is valuable culturalasset with its original features. For this purpose, the building has been analyzedand documented, its restitution has been carried out and the restorationproposals have been put forward as a result of the information gained throughthese works. The study, from documenting to forming restoration proposals, hasbeen carried out by scientific and systematic research methodologies, which isrequired by contemporary preserving principles. By putting the feasiblerestoration proposals including physical and functional interventions intopractice, the valuable cultural asset will be preserved as well as it will be put touse for the next generations and thus an important responsibility will beundertaken.