Ekstrüzyonla tam yoğunlaştırılmış püskürtme şekillendirme alüminyumun mekanik özelliklerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of mechanical properties of spray formed aluminium consolidated by extrusion
  1. Tez No: 180406
  2. Yazar: ALPARSLAN AFŞİN EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM USLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toz metalurjisi tekniklerinden biri olan Püskürtme Şekillendirme (PŞ) ile,gözenek miktarı az, tane boyutu küçük ve yüksek mukavemetli parçalarüretilmektedir. Ekstrüzyon ise toz metal parçalarda gözenek kapatmak içinuygulanan en iyi tekniklerden biridir. Bu çalışmada aluminyumdan PŞ yöntemikullanılarak üretilen parçalar, ekstrüzyon ile tam yoğunluğa çıkarılmışlardır.PŞ işlemleri, 90-140 mm püskürtme mesafelerinde ve 5-10 bar gazatomizasyonu basınçlarında gerçekleştirilmiştir. PŞ parçalar tornalanarak 20mm çapında silindirler haline getirildikten sonra ekstrüze edilerek, 6 mmçapında çubuklar elde edilmiştir. Ekstrüze çubuklardan hazırlanan numunelereçekme testleri uygulanmıştır. Çekme testleri sonucunda ekstrüze edilmiş PŞparçaların çekme mukavemetlerinin, ekstrüze edilmiş döküm parçalara göre%10'a varan bir iyileşme gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, gaz atomizasyonu vePŞ değişkenleri ile ekstrüzyon işleminin mikroyapıya etkileri ve kırılmayüzeyleri, optik ve elektron mikroskop çalışmaları yapılarak incelenmiştir.Bilim Kodu : 914.1.092Anahtar Kelimeler : Püskürtme şekillendirme, Ekstrüzyon, Mekanik özelliklerSayfa Adedi : 56Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. brahim USLAN
Özet (Çeviri)
Spray forming (SF) is one of the powder metallurgy techniques by which thematerials having high strength, less porosity and fine grains are produced. Onthe other hand extrusion is one of the best techniques of closing pores of metalparts. In this study spray formed ingot aluminium parts were extruded andreached full density. SF experiments were performed at distances between 90-140 mm and atomisation pressure between 5-10 bars. After machining of sprayformed preforms to cylindrical parts having 20 mm in diameter, they wereextruded to rods 6 mm in diameter. Tensile tests were applied to specimensproduced by extrusion. According to results of the tensile tests, nearly 10%improvement was observed on strength of the extruded spray formed parts incomparison to extruded as-cast parts. Furthermore, effects of the gasatomisation parameter and SF variables and the extrusion to microstructureand fracture surfaces were investigated by optical and electron microscopestudies.Science Code : 914.1.092Key Words : Spray forming, Extrusion, Mechanical propertiesPage Number : 56Adviser : Assist. Prof. Dr. brahim USLAN