Bilgisayar yardımıyla araç arızalarının tespiti
Determining vehicle disorders by means of computer
  1. Tez No: 180413
  2. Yazar: LEVENT ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgisayar çağımızın en önemli teknolojik gelişmelerinden biridir. İnsandanbağımsız olarak çözüm üretebilen makinaların kapsamı hala istenilen düzeydedeğildir. makinalar beynin gelişme seviyesindeki işlemleri yapabilmektedir.Uzman sistemler insan zekasına benzer özellikler taşıyan bilgisayarlar olarakkabul edilmektedir. Her sektörde uygulama alanları vardır. Ancak ülkemizdegerekli ilgiyi görmedikleri açıktır.Profesyonel olmayan kişilerin araç arızalarını gidermek için çaba sarf ettiklerigörülmektedir. Uygulamaları ise günlük hayata girmiş durumdadır. Buçalışmada araçta meydana gelebilecek herhangi bir mekanik veya elektrikarızasının bilgisayar yardımıyla tespiti ve çözüm önerisi verilmektedir.Böylelikle araç sahibi arızanın ne olabileceğini öğrenmekte ve kimi çözümönerileri ile aracını doğabilecek daha kötü aksaklıklara karşıkoruyabilmektedir.Bilim Kodu : 1021Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Uygulamaları, Taşıt, Uzman SistemSayfa Adedi : 84Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU
Özet (Çeviri)
Computer is one of the most significant technological developments of our age.The output capacity of the machines which produce solutions without help ofpeople is not still at the required level. Machines can perform operations whichare at the brain development level. Expert systems are accepted as computerswhich have the similar characteristics of human intelligence. There are fields ofapplication in all sectors. However, it is obvious that they are not given dueconsideration.It is seen that unprofessional people make an effort to remove the vehicledisorders. Applications have entered everyday life. In this study, it is introducedthat any mechanical or electrical disorder that may occur to the vehicle isdetermined by the computer and solution is suggested. In this way, the owner ofthe vehicle learns what the disorder might be and may protect the vehicleagainst the worse troubles which are imminence by means of some solutionsuggestions.Science Code : 1021Key Words : Computer Applications, Vehicle, Expert SystemPage Number : 84Adviser : Prof. Dr. Mehmet EROĞLU