Güneş takip sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Designing and realizing a sun tracking system
- Tez No: 180417
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GÜNEŞ TAK P S STEMTASARIMI VE GERÇEKLEŞT R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Zeki B LG NGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTemmuz 2006ÖZETFotovoltaik paneller, günümüzde kullanım alanı gittikçe artan yenilenebilirenerji kaynakları arasındadır. Teknolojik gelişimler ışığında, fotovoltaikhücrelerin güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmedeki verimlilikleriniarttırmanın yolları sürekli araştırılmaktadır. Bu araştırmaların bir çoğufotovoltaik hücrelerin kimyasal yapısına ilişkin olarak yapılmaktadır. Ancak,bir güneş panelinin üzerine düşen güneş ışığının ne kadarının elektrikenerjisine çevrildiğine etki eden diğer önemli bir faktör de; gelen güneşışınlarının panel yüzeyiyle yaptığı açıdır. Güneş ışınları panel yüzeyine ne kadardik gelirse üretilen enerji o kadar yüksek olmaktadır. Güneş ışınlarının panelyüzeyine sürekli dik gelmesini sağlamak üzere güneş takip sistemlerikullanılmaktadır. Bu sistemlerin kullanımı neticesinde; panellerden elde edilenelektrik enerjisi miktarının % 37'lere kadar arttığı bu çalışmada ve benzerçalışmalarda tespit edilmiştir. Bu çalışmada, fotovoltaik malzemelerinkarakteristikleri incelenmiş ve güneş takibi yapmak üzere bir güneş takipsistemi tasarımı yapılarak gerçekleştirilmiştir.Bilim Kodu :905Anahtar Kelimeler :PV, Fotovoltaik panel, Güneş takip sistemiSayfa Adedi :97Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGNING AND REAL ZING SUN TRACKING SYSTEM(M.Sc. Thesis)Zeki B LG NGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJuly 2006ABSTRACTPhotovoltaic panels today are within the renewable energy sources, and theirusage is increasing everday. With the technological developments it isinvestigated to increase efficency of PV cells. Many of these investigations areabout chemical structure of PV cells. However, incident angle of sun rays onPV cells is also important parameter regarding to how much the sun energy isconverted. It is shown that with the sun tracking system, production of electricenergy of a solar panel can be increased up to 37%. In this research weinvestigated characteristics of PV cells, and designed and also realized a suntracking system.Science Code :905Key Words :PV, photovoltaic panel, sun tracking systemPage Number :97Adviser :Prof. Dr. Müzeyyen SARITAŞ