Papel kırpıntı makinesi birinci grup besleme sistemi, gövde ve bıçak tasarımı
Wood paper scrapping machine first group feeding system, body and knife design
- Tez No: 180427
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT GEMALMAYAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 201
Özet
PAPEL KIRPINTI MAK NESB R NC GRUP BESLEME S STEM , GÖVDE VE BIÇAK TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Ferda B L KGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETHer geçen gün azalan doğal kaynaklardan biri olan ağaçlar, çevreciler kadarahşap endüstrisinin de önlemler almasına sebep olmuştur. Bu amaçla,hammaddeden yüzde yüz faydalanılabilirlik esas alınarak, özellikle kontrplakfabrikalarında atıl olarak çevreye bırakılan ve çoğu zaman yakacak olarakkullanılan kusurlu kaplama levhalarının (papel), sunta ve laminat parke üretenfabrikalarda ara dolgu malzemesi olarak tekrar kullanılabilirliğidüşünülmüştür.Papel kırpıntı makinesi de bu amacı gerçekleştirmek için tasarlanmış üçkademeli bir parçalama sistemidir. Bu makine sayesinde, kontrplakfabrikalarının çevresinde yangın tehlikesi yaratan kullanılmayan papellerkırpıntı haline getirilip sunta fabrikalarına satılarak hem ekonomik kazançsağlanmış hem de çevre kirliliği önlenmiştir.Bilim Kodu : 914.1.0901Anahtar Kelimeler : kontrplak, atıl, papel, dolgu malzemesi, parçalamasistemi, kırpıntıSayfa Adedi : 180Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
WOOD PAPER SCRAPPING MACHINEFIRST GROUP FEEDING SYSTEM, BODY AND KNIFE DESIGN(M.Sc.Thesis)Ferda B L KGAZI UNIVERSITYINSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTTrees are the natural resources that numbers decrease everyday. Therefore asenvironmentalists wood industry was to take precautions. For this reason to useraw material definitely, defective coating wood papers which are released fromthe plywood factories to the environment or which are used for fuel are aimedto use again in the chipboard or laminate parquet factories as filling material.Wood paper scrapping machine is designed for making real this aim with threestep shredding system. Whit this machine unused wood papers near thefactories which has fire risk are broke into pieces and than sold to chipboardfactories. So with avoiding environmental pollution and economical benefit isgained.Science Code : 914.1.090Key Words : plywood, defective, wood paper, filling material,shredding system, scrapPage Number : 180Adviser : Yrd. Doç. Dr. Nihat GEMALMAYAN