Çukurova şartlarında farklı ekim normlarının İskenderiye üçgülünde (Trifolium alexandrinum L.) ot verimi ve silaj kalitesi üzerine etkii
The effect of different planting norms on forage yield and silage quality of Alexandria clover (Trifolium alexandrinum L.) under çukurova conditions
- Tez No: 893006
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ŞEN, DOÇ. DR. İLKER İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, ekim normunun İskenderiye üçgülünde (Trifolium alexandrinum L.) ot verimine, ot ve silaj kalitesine etkisini belirlemek amacıyla Çukurova koşullarında yürütülmüştür. Deneme 2022 ekim sezonunda, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (DATAEM) arazisinde, 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bitki materyali olarak DATAEM tarafından 2015 yılında tescil ettirilen“Derya”çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada 6 farklı ekim normu (0,5, 1,0, 1,5, 2,0, 2,5 ve 3,0 kg/da) kullanılmıştır. Farklı ekim normlarında yetiştirilen İskenderiye üçgülünde, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi ile hem kuru otta hem de silajlarda kalite özelliği parametrelerinden ham protein oranı, ham protein verimi, asit deterjan lignin (ADL), asit deterjan lif (ADF), nötral deterjan lif (NDF) ve nispi yem değeri (NYD) belirlenmiştir. Bitki boyu 97 cm ile en yüksek 2,0 ve 2,5 kg/da tohum atılan parsellerden, yeşil ot verimi en yüksek 3297 kg/da ile 2,5 kg/da tohum atılan parselden, kuru ot verimi ise en yüksek 901 kg/da ile 3 kg/da tohum atılan parselden elde edilmiştir. Kuru madde veriminde en yüksek değer 823 kg/da ile 2,5 kg/da tohum atılan parselden, ham protein veriminde en yüksek değer138 kg/da ile 3,0 kg/da tohum atılan parsellerden elde edilmiştir. Kuru otta NDF, ADF, NYD, SKM, KMT oranları sırasıyla %44,2-52,1, %28,2- 32,6, %116-143, %64,0-66,9, %2,35-2,75 aralığında ölçülmüştür. Araştırmada İskenderiye üçgülü silajlarından elde edilen kuru madde verimi, ham protein değeri, pH, NDF, ADF, SKM, KMT, NYD ve kül değerleri sırasıyla %90,4- 91,0, %17,6-20,4, 4,23-4,64, %41,0-44,0, %28,82-32,26, %63,2-66,5, %2,73-2,93, %141-150, %5,97-9,40 aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of planting norm on the forage yield, forage and silage quality of Alexandria clover (Trifolium alexandrinum L) under Çukurova conditions. The experiment was established on 2022 planting season in the research field of Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute Directorate (DATAEM) in 3 replications.“Derya”variety registered by DATAEM in 2015 was used as plant material. Six different sowing norms (5, 10, 15, 20, 25 and 30 kg/ha) were used in the study. Plant height, fresh and hay yields as well as crude protein ratio, crude protein yield, acid detergent lignin (ADL), acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF) and relative feed value (RFV) were determined for Alexandria clover grown at different planting norms. The highest plant height of 97 cm was obtained from the plots where 20 and 25 kg ha -1 seed was applied, the highest fresh yield was obtained from the plot where 25 kg ha -1 seed was applied with 32970 kg ha -1 , and the highest forage yield was obtained from the plot where 30 kg ha -1 seed was applied with 901 kg ha -1 . The highest value in dry matter yield was obtained from 25 kg ha -1 seeded plots with 8230 kg ha -1 and the highest value in crude protein yield was obtained from 30 kg ha -1 seeded plots with 1380 kg ha -1 . NDF ratio in dry grass and ADF, RFV, dry matter digestibility (DMD), dry matter consumption (DMC), values were measured in the range of 44.2-52.1%, 28.2-32.6%, 116- 143%, 64.0-66.9%, 2.35-2.75%, respectively. In the study, dry matter yield, crude protein value, pH, NDF, ADF, DMD, DMC, RFV and ash values obtained from the silage made from Alexandrian clover grown in different planting norms were measured in the range of 90.4- 91.0%, 17.6-20.4%, 4.23-4.64, 41.0-44.0%, 28.82-32.26%, 63.2-66.5%, 2.73-2.93%, 141-150%, 5.97-9.40%, respectively.