Alicyclobacillus acidoterrestris sporlarının değişik ortam koşullarında ısıl dayanıklılığının belirlenmesi
Determination of thermal resistance of alicyclobacillus acidoterrestris spores in different medium conditions
- Tez No: 180581
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA TÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUGIDA MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIALICYCLOBACILLUS ACIDOTERRESTRIS SPORLARININ DEĞ Ş K ORTAMKOŞULLARINDA ISIL DAYANIKLILIĞININ BEL RLENMESGülin CEV ZÖZETAlicyclobacillus acidoterrestris (DSM2498) sporlarının elma suyu, portakal suyu vemalt ekstrakt broth gibi üç farklı ortamda briks (10 ve 20), pH (3,5 ve 4) ve sıcaklık (85, 90,95 ve 100ºC) değişkenlerine bağlı olarak ısıl dayanıklılığı araştırılmıştır. Her üç ortamda dabriks ve pH'nın desimal azalma süresi (D değeri) ve inaktivasyon oranı [log(N/No)] üzerineetkisi belirlenememiştir. Briksin artmasına bağlı olarak log(N/No) değerlerinde artış olmuşancak bu durum istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN FOOD ENGINEERINGDETERMINATION OF THERMAL RESISTANCE OF ALICYCLOBACILLUSACIDOTERRESTRIS SPORES IN DIFFERENT MEDIUM CONDITIONSGülin CEV ZABSTRACTThe thermal resistance of Alicyclobacillus acidoterrestris (DSM2498) spores in applejuice, orange juice and a model system (malt extract broth) were investigated in various brix(10 and 20), pH values (3.5 and 4) and temperatures (85, 90, 95 and 100oC). Brix and pH wasnot affected on decimal reduction time (D value) and inactivation rate [log (N/No)] in all threemediums. log (N/No) was increased, depending on increase of the brix contents used, but therelationship was not significant statistically.