Resistance properties and control of Alicyclobacillus acidoterrestris
Alicyclobacillus acidoterrestris'in kontrolü ve direnç özellikleri
- Tez No: 371893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE HANDAN BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Alicyclobacillus acidoterrestris'in neden olduğu bozulmalar, meyve suyu endüstrisi için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Yüksek sıcaklık ve asidik ortamlarda dirençli olması nedeniyle A. acidoterrestris, meyve suyuna uygulanan ısıl işlemlerin tasarımı için hedef organizma olarak seçilmiştir. Bununla birlikte, sporulasyon ortamının yaş ısıl direnç karakteristikleri üzerine fazla bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca, meyve sularında vejetatif hücre gelişimi ve sporların çimlenmesinin kontrolü için doğal antimikrobiyallerin kullanımının araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı sporulasyon ortamları kullanılarak üretilen A. acidoterrestris DSM 3922 sporlarının, elma suyunda ısıl inaktivasyon kinetiği üzerine sporulasyon ortamının etkisinin belirlenmesi; doğal bitki ekstraktlarının (üzüm çekirdeği ve nar meyve ekstraktı) antimikrobiyal aktivitilerinin test edilmesi; nar ve nar–elma karışım sularında (%10–80, v/v) büyüme karakteristiklerinin araştırılması; ve son olarak da taramalı elektron ve atomik kuvvet mikroskobisi kullanılarak yapısal değişimlerin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın sonuçları sporulasyon ortamına bağlı olarak sporların farklı yapısal, fizikokimyasal ve yaş–ısı direnç özelliklerine sahip olduğunu açıkça göstermiştir. Özellikle, mineral içeren ortamda üretilen sporların daha yüksek yaş ısı direncine sahip olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, yüksek ısı direnci ile yüksek dipikolinik asit içeriği ve çekirdekteki Ca2+ iyonları miktarı arasında bir ilişki bulunmaktadır. Buna karşın, doğal ekstrakt içeren elma suyunda, nar suyunda ve karışım meyve sularında (%40–80) sporların çimlenmesini önlemek için gerekli olan dozun, kullanılan antimikrobiyale, konsantrasyonuna ve sporulasyon ortamına bağlı olarak değişiklik gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca, vejetatif hücrelerin büyümesi, üzüm çekirdeği ve nar ekstraktları içeren elma suyunda inhibe edilmiştir. Daha sonra, deneysel inaktivasyon verileri Weibull modeli kullanılarak modellenmiştir. Doğal ekstraklar ve meyve sularında bulunan fenolik maddelerin hücresel bileşenlerinin salınımına ve sporların vejetatif forma geçmesine engel olabileceği, mikroskobik çalışmalar ile belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, meyve suyu endüstrisinde ısıl işlemlerin tasarımı ve A. acidoterrestris kaynaklı bozulmaların önlenmesi için katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spoilage caused by Alicyclobacillus acidoterrestris is a significant problem for the fruit juice industry. Since A. acidoterrestris can withstand to high temperatures and acidic environments, it has been suggested as the target organism for the design of thermal processes of fruit juices. On the other hand, little is known about the effect of the sporulation media on the wet–heat resistance characteristics. Moreover, the control of vegetative cell growth and spore germination in fruit juices by natural antimicrobials needs to be studied. Therefore, the objectives of this study were to determine the effects of sporulation media on the thermal inactivation kinetics of A. acidoterrestris DSM 3922 spores in the reconstituted apple juice using different sporulation media; to test the antimicrobial activities of natural plant extracts (grape seed and pomegranate fruit extract), to investigate the growth characteristics in pomegranate juice and pomegranate–apple blend juices (10–80%, v/v); and finally to observe the structural changes using scanning electron and atomic force microscopy. The results of this study clearly showed that spores had different structural, physicochemical and wet–heat resistance properties depending on the sporulation media. Especially, higher wet–heat resistance was obtained from spores produced on mineral containing media. In addition, the high heat resistance of spores was correlated to their higher dipicolinic acid content and Ca2+ ions in the core. Nevertheless, the required dose to inhibit spore germination in the apple juice with natural extracts and in pomegranate and blend juices (40% and 80%) was dependent on the type of antimicrobial, its concentration and sporulation media. Also, the growth of vegetative cells was inhibited in the apple juice with grape seed and pomegranate extracts; and in pomegranate and blend juices (40% and 80%). Then, the experimental inactivation data were fitted satisfactorily using the Weibull model. Microscopic studies suggested that the phenolic compounds in these natural extracts and juices might cause the leakage of cellular components from the cells and prevent the development of the spores into vegetative forms. The results obtained in this study will provide contributions for the design of thermal processes and to prevent the spoilage caused by A. acidoterrestris in the fruit juice industry.