Şanlıurfa-Ceylanpınar ovası topraklarının bazı kimyasal özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 18060
  2. Yazar: PEMBE ÇÜRÜK(EVCİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada Şanlıurfa-Ceylanpınar Ovası topraklarının seri düzeyinde bazı önemli bitki besin elementlerinin (fosfor, potasyum ve yararlı mikroelementler ) rezerv durumu ve bunların profil içinde yer alan horizonlara göre dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı topraklarının organik madde içerikleri genel olarak düşük ve buna bağlı olarak organik fosforun toplam fosfora olan oranı da düşük bulunmuştur. Yüzey horizonlarının fosfor içerikleri genel olarak yeterli düzeyde olmasına karsın tüm profil gözönüne alınacak olursa yetersizdir. Çalışma alanı topraklarının %75 ' inde yararlı çinko içerikleri yeterli, yararlı Fe içerikleri Saraççesme I ve Kap serileri dışındakilerde yetersiz, Mn ve Cu içerikleri ise bütün serilerde yeterli düzeyde bulunmuştur. Yararlı potasyum içerikleri ise yeterli düzeydedir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this study, determination of some important plant nutrient elements' status (Phosphorus, potassium, and micronutrient ele ments) and their distribution in the horizons of profile of the soils of Sanliur fa-Ceyl anpmar plain were aimed. During the study, soils samples were analysed in the laboratory. As a result of this study, generally, organic matter contents of the soils are found low and therefore the proportion of organic phosphorus to the total phosphorus are low. In spite of the fact that available phosphorus contents are generally at sufficient levels in surface soils, it is found that available phosphorus below the critical level when all the profiles are talten into consideration. It was found that available Zn contents of 75% of soils are above the critical level, available Fe contents of soils are below the critical level except for Kap and Saraççesme I series. Available Mn and Cu contents were found at sufficient levels in all series. Available potassium contents of soils are at sufficient level.