Üç kırmızı Akdeniz toprağında TL, X-ışını kırınımı ve tarama elektron mikroskobu ile ayrışma ve oransal yaş tayini
- Tez No: 18061
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Reyhanlı, Gülnar ve Kepez toprak profillerinin her bir horlzonundan ayrılmış olan 53-106um ve 106- 180pm fraksiyonlarında bulunan kuvars ve feldispat minerallerinde dolu ve boş tuzaklar yöntemleriyle elde edilen ışıma eğrileri ve TL verimi değerlendirmeleri sonucunda; i) Doğal TL ışıma eğrilerinde düşük sıcaklıklarda içerdiği radyasyonu serbest bırakması nedeniyle mineral doruğunun gözlenemediği, 2) TL veriminin örneklerin içerdiği mineralin ayrışma düzeyi ve ayrışmaya uğramış miktarı ile ilişkili olarak arttığı, 3) Reyhanlı ve Kepez toprak profillerinde her horlzonda 50-170°C sıcaklık değerleri arasında gözlenen kuvars doruklarının şekil özelliklerinin benzer olduğu, 4) Reyhanlı toprak profilinde her iki fraksiyonda da yer alan kuvars doruğunun TL ışıma verimi feldispat doruklarına göre daha yüksek ve aynı zamanda da kuvars doruğunun TL veriminin diğer iki toprak profiline göre daha yüksek olduğu, 5) Gülnar toprak profilinde her iki fraksiyonda da feldispat doruğunun TL verimi kuvarsa göre daha yüksek ve aynı zamanda feldispat doruğunun TL veriminin diğer iki toprak profiline göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 6) Kepez toprak profilinde, her iki fraksiyonda kuvars doruğunun TL verimi feldispatlara daha yüksektir. Bu doruğun TL verimi her iki toprak profilinden düşüktür. 7) Kuvars mineralleri irradyasyona karşı feldispat minerallerine göre daha duyarlıdır. Reyhanlı toprak profilinde x-ışınları kırınım yöntemiyle saptanan oransal kuvars miktarı diğer iki profilde bulunan kuvars miktarıyla yaklaşık olarak eşit düzeydedir. SEM'de de görüldüğü gibi bu toprak profilinde yer alan kuvars mineralleri, yüzeylerinde ileri ayrışmanın-çözünmenin izlerini taşımaktadırlar.Oransal olarak yaşlılık düzeylerinin sıralanması amacıyla her üç toprak profilinden elde edilen TL verimleri; K-ışınlan kırınımı yöntemiyle elde edilen sonuçlarla ilişkilendirilrniş, SEM çalışmalarıyla da destekleyici yönde araştırmalar yapılmıştır. Sonuçta Reyhanlı toprak profilinin diğer toprak profillerine göre daha yaşlı olduğu ve bunu sırasıyla Kepez ve Gülnar toprak profillerinin izlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Glow curves which were obtained from quartz and feldspar mlnerals by using unoccupied and occupied traps techniques were examined and the relative TL intensities estimated by measuring the height of the peaks that were appeared between 50- î 10°C and 170-380°C. The results are as follows; 1) Quartz minerals released their natural radiation the normal environmental conditions. 2) The relative TL intensities of samples 'were proportional to the weathering stages of the mineral and to the amount of weathered minerals. 3) Relative TL intensity of the peak of quartz was higher than that of peaks of feldspar either in 53- 106pm or in 106- 180pm fractions. The relative TL intensities of peaks of quartz which w appeared on the glow curves were higher than those of Gülnar and Kepez soil profiles. 5) In both of 53- 106pm and 106- 180pm fractions of Gülnar soil profile relative TL intensities of the peaks of feldspar were higher than those of Reyhanlı and Gülnar soil profiles respectively. 6) In both of 53- 106pm and in 106- 180pm fractions of Kepez soil profile the relative TL intensities of the peaks of quartz were higher than that of feldspar. The relative TL intensities of the peaks of quartz and feldspar were lower than those of Reyhanlı and Gülnar. 7) Quartz minerals weres more sensitive to the given irradiation dose than feldspar minerals. In the Reyhanlı soil profile, the relative amount of the quartz that was detemined by using x-rays diffraction method was equal to quartz which was found Gülnar and Kepez approximately. In spite of this, it was found that the relative TL intensity of quartz is higher than those of Gülnar and Kepez. By using SEM studies, it was foud that quartz minerals carry“finger prints”of well-developed weathering appearances on their surfaces in Reyhanlı and Kepez soil profiles. In this study, it can be said that Reyhanlı soil profile has the oldest age amoung the studied soils relatively and it was followed that by Kepez and Gülnar soil profiles respectively.