Applications of duality for Hp spaces
Hp uzaylarının dualliklerinin uygulamaları
  1. Tez No: 180643
  2. Yazar: ESER YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AURELİAN GHEONDEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, Hardy uzayları uzerinde duallik üzelliğyle ortak bir kaş klasik teo-ü o g crem sunulmuştur. Bunun işin, Hp 'deki uzaklık bağlantısıyla Rogosinski-Shapiros c gteoreminin, C + H∞ cebiri uzerindeki Sarason teoreminin, V.M. Adamyan, D.Z.üArov, and M.G. Krein tarafından ispatlanan ve eğer, F ∈ L∞ ve F − H∞ ∞ < 1gise F + H∞ 'nin işinde modülüsü hemen hemen her yerde 1 olan bir ω elementic uu uolduğunu belirten teoremin, H∞ 'nin kapal birim küresinin, Blaschke şarpımlarınıng u ckapalı konveks ürtüsü olduğunu belirten D. Marshall teoreminin ve bize, µ'nüno uu g u[−π, π] uzerinde pozitif Borel ülşumü olduğu, Lp (µ) işinde 1 fonksiyonunun sabitü o cü u g cterimi olmayan polinomların cebirine olan uzaklığını µ'nün Lebesgue ülşumüneg u o cü ugüre Radon-Nykodim türevi cinsinden veren G. Szegü teoreminin ispatları ver-o u oilmiştir.sAnahtar süzcükler : Hardy uzaylari.oui
Özet (Çeviri)
We present several classical theorems on Hardy spaces that have in common theidea of duality. Thus, we prove the Rogosinski-Shapiro theorems on realizations ofthe distance to Hp , the Sarason Theorem on the algebra C + H∞ , V.M. Adamyan,D.Z. Arov, and M.G. Krein Theorem stating that if F ∈ L∞ and F − H∞ ∞ < 1then F + H∞ contains an element ω whose modulus is 1 almost everywhere,D. Marshall Theorem stating that the closed unit ball of H∞ is the closed convexhull of the set of all Blaschke products, as well as G. Szegü Theorem providing aoformula to calculate the distance in Lp (µ), where µ is a positive Borel measure on[−π, π], of the function 1 to the algebra of polynomials vanishing at 0, in termsof the Radon-Nykodim derivative of µ with respect to the Lebesgue measure.