Etlik piliçlerin yüksek çevre sıcaklığına alıştırılması
Acclimation of broiler chickens to chronic high environmental temperature
  1. Tez No: 180706
  2. Yazar: MELİKE ERKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETEtlik Piliçlerin Yüksek Çevre Sıcaklığına AlıştırılmasıBu çalışma erken yaş döneminden itibaren yüksek çevre sıcaklığına alıştırılanetlik piliçlerde yetiştirme dönemi sonunda uygulanan akut sıcaklığın piliçlerin bazıverim özelliklerine, bazı kan parametreleri ile rektal sıcaklıklarına ve hareketsizkalma sürelerine etkisini ortaya koyabilmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmadakanatlılarda; stres göstergeleri olarak kabul edilen bazı kan parametreleri ile bazıverim özellikleri ve davranış özelliklerinin piliçlerde neden olduğu değişimlerincelenmiştir. Araştırmada etlik piliçlerin 14.gün, 42. gün 2 saat 38ºC'lik akut sıcakstresi öncesi ve sonrası bazı kan ve fizyolojik parametreler ve bu parametrelere aitfenotipik korelasyonları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAcclimation of Broilers to Chronic High EnvironmentalTemperaturesThe present study was conducted to evaluate some blood parameters and agerelated changes in some responses of broiler chickens exposed to hot environmentfrom early age onwards. In the study, some blood parameters were determined asstress indicators and also some behavioral changes were investigated in poultry. Inthis research, some blood and physiological parameters were determined at theperiods 14thday, 42nd day and before and after 2 hours exposure of 38ºC acute heatstress. Phenotypic correlations were determined for these parameters.