Simetrik grupların p-regüler gösterimleri
p-Regular representations of the symmetric groups
- Tez No: 180737
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu şalışma dürt bülümden oluşmaktadır. Birinci bülüm giriş kısmına ayrılmıştır.cs o ou s ou s sËIkinci bülümde, şalışma işin gerekli olan ve daha sonra kullanılacak temel tanım veou cs cteoremler verilmiştir.sü cü u o uUşuncü bülümde, keyï¬ cisimler uzerinde simetrik grupların bütün indirgenmez modül-ü uu ulerini belirleyen James yüntemi verilmiştir.o sDürdüncü bülümde, simetrik grupların karakteristiği p olan cisimler uzerinde in-o u u ou g üdirgenmez modüllerini belirlemek amacıyla yapılan bazı şalışmalar üzetlenmiştir.u cs o s2006, 55sayfaAnahtar Kelimeler : Güsterim, F [G]-modül, simetrik grup, parşalanma, p-regülero u c uparşalanma, tablo, tabloid, polytabloid, Specht modül.c u1
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.In the ï¬rst chapter is devoted to the introduction.In the second chapter main deï¬nitions and theorems which are necessary for lateruse are given.The third chapter mainly concerned with G. D. James? construction all of the irre-ducible modules of the symmetric groups over an arbitrary ï¬elds.The fourth chapter is a summary of some studies which were carried on to determinethe irreducible modules of symmetric groups on ï¬elds of characteristic p.2006, 55 pagesKey Words : Representation, F [G]-module, symmetric group, partition, p-regularpartition, tableau, tabloid, polytabloid, Specht module.1