Cladosporium Link ve Alternaria Nees ex Wallroth sporlarının Adana atmosferindeki miktarları ve meteorolojik faktörlerin spor miktarı üzerine etkisi
Atmospheric concentration of Cladosporium Link and Alternaria Nees ex Wallroth spores in Adana and the effect of meteorological factors
  1. Tez No: 180744
  2. Yazar: SİBEL BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR MÜNEVVER PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziCLADOSPORIUM Link VE ALTERNARIA Nees ex Wallroth SPORLARININ ADANAATMOSFERİNDEKİ MİKTARLARI VE METEOROLOJİK FAKTÖRLERİN SPORMİKTARI ÜZERİNE ETKİSİSibel BEYOĞLUAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. N. Münevver PINARBu çalışmada Ocak 1997-Aralık 1998 tarihleri arasında Adana atmosferinde bulunanCladosporium Link ve Alternaria Nees ex Wallroth sporlarının miktarları, ÇukurovaÜniversitesi'ne yerleştirilen Burkard Spor Tutma Aleti ile tespit edilmiştir.Cladosporium ve Alternaria spor konsantrasyonları günlük, aylık ve yıllık olarak spor/m3 olarak sayılmıştır. Sıcaklık, yağış, rüzgar, nispi nem ve hava basıncı gibimeteorolojik faktörlerin spor konsantrasyonlarının değişimi üzerine etkileriaraştırılmıştır.2006, 76 sayfaANAHTAR KELİMELER: Spor, meteorolojik faktörler, Cladosporium, Alternaria,Adana
Özet (Çeviri)
Master ThesisATMOSPHERIC CONCENTRATION OF CLADOSPORIUM Link ANDALTERNARIA Nees ex Wallroth SPORES IN ADANA AND THE EFFECT OFMETEOROLOGICAL FACTORSSibel BEYOĞLUAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied ScienceDepartment of BiologySupervisor: Prof. Dr. N. Münevver PINARCladosporium Link and Alternaria Nees ex Wallroth spores were collected by means ofa Burkard seven-day recording volumetric trap in the Adana atmosphere placed atÇukurova University from January 1997 to December 1998. The daily, mountly andannual concentrations of Cladosporium and Alternaria spores have been recorded. Theeffects of some climatological factors such as temperature, rainfall, relative humidityand prevaling winds on variation of spore concentrations have been investigated.2006, 76 pagesKEY WORDS: Spore, meteorological factors, Cladosporium, Alternaria, Adana