Kılavuz-Çiftlikköy (Niğde/Bor) yöresinin jeolojisi ve petrografisi
Geology and petrography of Kılavuz-Çiftlikköy (Niğde/Bor) area
  1. Tez No: 18078
  2. Yazar: FİGEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
VII ÖZ Master tezi olarak yapılan bu çalışma aynı zamanda Çukurova üniversitesi araştırma fonu tarafından F. B. E 90-31 nolu proje olarak desteklenmiştir. Niğde iline bağlı Bor ilçesinin 25 km güney doğusunda bulunan Kılavuz-Çiftlikköy nahiyeleri arasında kalan sahada jeolojik ve petrografik çalışmalar yapılmıştır. Alanın 1/25.000 lik jeoloji haritası hazırlanmış ve sahada yüzeylenen kayaçlar mineralojik ve petrografik açıdan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sahada en yaşlı birimi üst Kretase öncesi yaşlı mermerler oluşturur. Daha sonra aynı yaşta Şist + Kuvarsit + Gnays gelmektedir. Kuvarslı mikro diyorit bu birimlerin içine intrflzyon yapmıştır. Bunların üzerine sırası ile diskordan olarak üst Paleosen - Orta Eosen yaşlı f üş ve spilit, yine diskordan olarak Oligosen yaşlı çakıltaşı serisi ve tr a ver t en. Pliyosen yaşlı tüf, en genç birim olarak ise Kuvaterner yaşlı alüvyonlar gelmektedir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This study carried out as the H. sc. thesis was supported in the postgraduate school of science project having a number of P. D. E. 90/31 by the scientific resarch of Çukurova University. The researches related to geology, petrography and mineralization vere done in the area under Investigation vhere is located between villages of Kılavuz and ÇiftlikkSy, about 25kms southeastern part of Bor town of Niğde city province. 1/25. 000 scale geological map of study area vas preapered and the rocks out cropping in the area were examined from the mineralogic and petrographic point of view. The oldest units exposed in the study area are Pre-Upper Cretaceous aged marbles and schist ? quartzite + gnays. Quartz micro diorlte Intruded into these oldest units. Upper Paleocene - Middle Eocene aged flisch and spilites, conglomerate series and travertene in Ollgocene age. Pliocene aged tuff and slope fragments-alluvium in Quaterner age overlie the oldest units with an angular uncorf ormi ty.