Gümüşhane, Rize ve Trabzon illeri orman köylerinin sosyo-ekonomik yapıları ve kalkındırılabilmeleri için uygulanacak modeller
Socio-economic structures of forest villages in Gümüşhane, Rize and Trabzon region and the development strategies aimed at to improve development of these village
- Tez No: 61379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
02. ÖZET Bu çalışmada köylerin kalkınması için uygulanabilecek kalkınma modelleri, incelenmiştir. Bu çerçevede Gümüşhane, Rize ve Trabzon illeri orman köylerinin sosyo ekonomik yapılan ortaya konulmuştur. Ayrıca üç ilin orman köyleri birbirleri ile karşılaştırılmış ve bu köylerin kalkınabilmesi için yapılarına uygun kalkınma modellerinin uygulanma stratejileri üzerinde durulmuştur. Araştırmada Gümüşhane, Rize ve Trabzon'a göre daha çok orman köyüne sahip olduğu görülmüştür. Araştırma yapılan köylerde sosyal yönden; en geri kalmış köyler Gümüşhane'nin orman köyleri olduğu ortaya çıkmıştır. Rize ili orman köyleri ile Trabzon ili orman köylerinin birbirlerine karşı üstün ve zayıf tarafları çok yönlü olmasına rağmen; tam anlamıyla hangi ilin orman köyleri daha gelişmiş olduğu sonucuna varılamamıştır. Ekonomik açıdan Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin orman köyleri karşılaştırıldığında; Trabzon ili orman köylerinin daha gelişmiş olduğu görülmüştür. Ekonomik gelişmişlik açısından ikinci sırada ise Gümüşhane ili orman köyleri gelmektedir. Çalışmada Gümüşhane orman köylüleri % 76 ile hayvancılıktan, Rize orman köylüleri % 81 ile çay tarımından ve Trabzon ili orman köylüleri % 35 ile hayvancılıktan en fazla gelir elde ettiği görülmektedir. Gümüşhane orman köylerinin % 76 'sının, Rize ili orman köylerinin % 81'nin ve Trabzon ili orman köylerinin ise % 74 'ünün cazibe merkezlerinden faydalanarak kalkınabilecek durumda oldukları ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde bulunmuş oldukları alanda kalkınabilecek orman köyleri bulunmuş oldukları alan dışına taşınarak kalkınabilecek orman köyleri ve cazibe merkezine aday olabilecek orman köylerinin toplam içindeki oram her üç ilde de düşük düzeylerde olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY In this study, alternative development models for the villages are being analysed. In this framework, socio-economic structures of forest villages in Gümüşhane, Rize and Trabzon region shave been analysed. In addition, villages of each city have been compared and applications of development strategies aimed at to improve development of these villages are exmined. This study reached the conclusions that forest villages are generally located at the region of Gümüşhane, Rize and Trabzon, and forest villages of Gümüşhane are the least developed from the locial aspect. On the other hand, even though forest villages of Trabzon and Rize have advantage and disadvantage over to each other, it is not possible to conclude that one city's forest villages are more developed than the other. From the economic development aspect, comparing the forest villages of Gümüşhane, Rize and Trabzon, it can be seen that Trabzon' s forest villages are more developed, and Gümüşhane' forest villages are the second most developed one. This study shows that forest villages mostly earn 76 percent of their income from the animal cattle-dealing in gümüşhane and 81 percent of their income from teaplantation in Rize and 37 percent of their income from hazelnut-plantation in Trabzon. It has been determined that 76 percent of forest villages in Gümüşhane, 81 percent of forest villages in Rize and 74 percent of forest villages in Trabzon have potential of being center of attractiveness. Final part of this study has reached the conclusion that only a few number forestry villages with in the all villages have potential possibility to be a developed area by either changing or not changing their location and can be candidate as attractiveness center in the three cities.