Çiğ sütte pseudomonas aeruginosa sayımı için yöntem modifikasyonları üzerine çalışmalar
Studies on method modifications for enumeration of pseudomonas aeruginosa in raw milk
  1. Tez No: 180790
  2. Yazar: AYLİN AKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR HALKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÇİĞ SÜTTE Pseudomonas aeruginosa SAYILMASI İÇİN YÖNTEMMODİFİKASYONLARI ÜZERİNE ÇALIŞMALARAylin AKOĞLUAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüGıda Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. A. Kadir HALKMANBu çalışmada ilk olarak P. aeruginosa için selektif olan GSP Agar ve Cetrimide Agar'da P.aeruginosa dışındaki refakatçi flora izole edilmiştir. 20 çiğ süt örneğinden elde edilen 28izolattan 8'i Pseudomonas spp., 6'sı Aeromonas spp., 6'sı Enterobacter spp., 3'ü Escherichiaspp., 2'si Citrobacter spp., 2'si Klebsiella spp. ve 1'i de Erwinia spp. olarak tanımlanmıştır.Sonraki aşamada, P. aeruginosa'nın ve Pseudomonas spp.'nin denemelerde kullanılanpenisilin G potasyum (PGP), ampisilin ve benzalkonyum klorüre (BC) dirençli olduğubelirlenmiş ve refakatçi floranın inhibisyonu için PGP, ampisilin ve BC kullanılarak GSPAgar'da modifikasyon yapılmıştır. GSP Agar'a farklı konsantrasyonlarda katılan PGP (50000,100000, 150000 ve 200000 IU/L) ve ampisilin (800, 1600 ve 2400 µg/L) refakatçi floranınbaskılanmasında yetersiz kalmıştır. GSP Agar'da 512 µg/mL düzeyindeki BC'nin, P.aeruginosa, Pseudomonas spp. ve Erwinia spp.'nin gelişimini inhibe etmediği ancakdiğerlerinin gelişimini inhibe ettiği görülmüştür. BC-GSP Agar'daki sayım sonuçlarınagöre, Escherichia spp., Enterobacter spp., Aeromonas spp. ve Klebsiella spp. sayılarındabüyük bir düşüş (% 89) olduğu, Citrobacter spp. sayısında yarı yarıya bir düşüş (% 48)olduğu, P. aeruginosa ve Erwinia spp. sayısında ise değişiklik olmadığı görülmüştür. Budurum, BC-GSP Agar'ın, refakatçi floranın büyük bir çoğunluğunu tamamen inhibe ettiğinigöstermiş ve BC'nin P. aeruginosa sayımında kullanılabilecek uygun bir inhibitör olduğunaişaret etmiştir.Çalışmanın son aşamasında 512 µg/mL düzeyinde BC-GSP Agar ile piyasa taramasıyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisSTUDİES ON METHOD MODİFİCATİONS FOR ENUMERATİON OFPseudomonas aeruginosa İN RAW MİLKAylin AKOĞLUAnkara UniverstyGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Food EngineeringSupervisor: Prof. Dr. A. Kadir HALKMANIn this study, initially isolation of competitive flora, except P. aeruginosa, grown on GSPAgar and Cetrimide Agar those are selective media for P. aeruginosa, were performed. Atthis stage, 20 raw milk samples were used and 28 isolates were obtained. Of the 28 isolates,8 were identified as Pseudomonas spp., 6 as Aeromonas spp., 6 as Enterobacter spp., 3 asEscherichia spp., 2 as Citrobacter spp., 2 as Klebsiella spp. and 1 as Erwinia spp.At the second stage, it was determined that P. aeruginosa and Pseudomonas spp. wereresistant to penicilin G potassium (PGP), ampicillin and benzalkonium chloride (BC). Forthe inhibition of competitive flora, GSP Agar were modified using PGP, ampicillin and BC.PGP (50000, 100000, 150000 and 200000 IU/L) and ampicillin (800, 1600 and 2400 µg/L)added into GSP Agar at different concentrations were insufficient to depress thecompetitive flora. BC that is another inhibitory substance was added into GSP Agar at thelevel of 512 µg/mL, it did not inhibit the growth of P. aeruginosa, Pseudomonas spp. andErwinia spp., whereas it inhibited that of Escherichia spp., Enterobacter spp., Aeromonasspp., Klebsiella spp., and Citrobacter spp. Evaluation of enumeration results obtained onBC-GSP Agar revealed that counts of Escherichia spp., Enterobacter spp., Aeromonas spp.and Klebsiella spp. were decreased significantly (89 %), Citrobacter spp. was reduced by48 %, although P. aeruginosa and Erwinia spp. counts were remained unchanged. Thesefindings showed that BC-GSP Agar inhibited most of the competitive flora completely andBC is a suitable inhibitory substance for enumeration of P. aeruginosa.At the last stage of the study, market survey was carried out using GSP Agar containing BCat the level of 512 µg/mL.