Çalışma alanlarında oluşan karbonmonoksit ve bu gaza maruz kalanlarda kan karboksihemoglobin düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 18105
  2. Yazar: SEVDA ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Karbonmonoksit (CO) insanın günlük yaşamına giren ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli kimyasal maddelerden biridir. Karbonmonoksit (CO)'in en önemli emisyon kaynağı, yanma olayı' dır. İnsanlar, bu madde ile hava kirliliği'nde, endüstri içerisindeki yakma işlemlerinin yapıldığı yerlerde, tarafikte ve sigara içiminde karşılaşırlar. Bu nedenle şehir yaşamında insan sürekli olarak karbonmonoksit 'e maruz kalmaktadır. Bu tez'de karbonmonaksit (CO) 'e maruz kalmada, kan da oluşan karboksihemoglobin (COHb) saptanarak çalışanla rın maruziyet durumu ispatlanmaya çalışılmıştır. 60 kişilik deney grubu ile 50 kişi'lik kontrol grubu, sigara içen ve içmeyen olarak ayrılmış ve Bu gruplarda kan karboksihemoglobin (COHb) düzeyleri saptanarak karşılaştırılmış tır. Yapılan değerlendirmede İstanbul Belediyesine bağlı garaj işçilerinin ve şoförlerinin yaklaşık %5 civarında karboksihemoglobin oluşturacak düzeyde karbonmonoksit 'e, ekzoz gazları nedeniyle maruz kaldıkları saptanmıştır. Ayrıca bu grupta sigara içmeninde %5'lik bir risk oluştur duğu bulunmuştur. Sonuç olarak bu grup insanlarının periyodik muayenelere alınarak sürekli olarak takip edilmesi ve sigara içmemeleri konusunda uyarılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Carbon monoxide is one of the most important chemical elements which has negative effects in human health and is in daily human life. Most important emission source of carbon monoxide is the burning fact. Human beings are effected with carbon monoxide in cigarette smoking, in traffic, in pollution and in industry where burning Operations are occurred. There fore, humman being is always efected by CO in city life. In this thesis, when exposed by carbon monoxide, we try to approve the worker's condition by fixing carboxihemoglobin which accured in blood. Experimantal group of 60 and control group of 50 people are separated for smoking and non-smoking groups. After the separation their carboxihemoglobin levels are compared. After the comprasion, they've found carbon monoxide level which makes approximately 5% carboxihemog lobin in garage workers and drivers who work for Istanbul municipality. The cause for this was the exhaust gas. In addition to this, cigarette smoking has a risk of 5% in the same group of people. In conclusion, we've found that this group of people should be examined periodically and controlled continuously and they must be warned not to smoke cigarette. T. C. Ookümantasvos Merfc«f