Analysis of circular waveguides coupled by axially uniform slots
Eksensel olarak eş oyuklarla kuple edilmiş dairesel dalga kılavuzlarının analizi
  1. Tez No: 181078
  2. Yazar: MENSUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Oyuklu dairesel dalga kılavuzlarının özellikleri, TE ve TM modlarının kesim frekansları,empedansları ve alan dağılımlarını içerecek şekilde genelleştirilmiş tayf alanı yaklaşımıkullanılarak analiz edilecektir. Moment metodu uygulanacak, kenar şartlarını içeren temelfonksiyonlar kullanılacak ve bir bilgisayar programı geliştirilecektir. Farklı sayıda, genişlikteve derinlikteki kuplaj oyukları için elde edilen sonuçlar sunulacak ve yaklaşımın doğruluğunuve etkinliğini gösterecek şekilde mevcut verilerle karşılaştırılacaktır. Dört oyuklu durum için,baskın modların ve bir miktar daha yüksek dereceli modların elektrik ve manyetik alançizimleri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The characteristics of slotted circular waveguides with different dimensions, including cutofffrequencies of TE and TM modes, impedance and modal field distributions will be analyzedusing the generalized spectral domain approach. The Method of Moment will be applied,basis functions that include the edge conditions will be used and a computer program will bedeveloped. Obtained results will be presented for different number, depth and thickness ofcoupling slots, and compared with available data to demonstrate the accuracy and theefficiency of the approach. Plots of the electric and magnetic field lines corresponding to thedominant as well as a number of higher order modes will be presented for quadruple ridgecase.