The application of the modified form of bath's law to the north anatolian fault zone (NAFZ), aegean graben system and cyprus arc zone
Geliştirilmiş bath yasasının kuzey anadolu fay hattı (KAFH), ege graben sistemi ve kıbrıs yayına uygulanışı
  1. Tez No: 181239
  2. Yazar: SİBEL EBRU YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Depremler ve sonrasında güzlenen artşı sarsıntılar şeşitli ampirik ülşum yasalarınauygun davranırlar. Bu yasalardan biri de ana deprem sonrasında güzlenecek olan enbüyük artşı sarsıntının büyüklüğunü belirlemek işin kullanılan B˚ yasasıdır. Butezde Geliştirilmiş B˚ Yasası ve bu yasanın KOERI verilerine uygulanışı uzerindeçalışılmaktadır. B˚ Yasasına güre ana depremlerin büyüklükleri ile bu deprem-ler sonrasında kaydedilen en büyük artşı sarsıntıların büyüklükleri arasındaki fark,ana dep-remin büyüklügune bağlı olmaksızın, sabittir ve yaklaşık 1.2 civarındadır.Geliştirilmiş B˚ Yasası' nda, verilen bir ana deprem işin bu depremin hesaplananen büyük artşı sarsıntısı, artşı şok zincirinin Gutenberg-Richter frekans-büyüklük ista-tistiğine dışdeğer bişim ugulanması ile elde edilmektedir. Bu geliştirilmiş yasanın uygu-lanabilirliğini test etmek amacıyla 1900 ve 2004 yılları arasında Türkiye ve Türkiye'ninyakın sınır komşuları işinde meydana gelen, büyüklügu 6.1 veya uzerinde olan 14 tanebüyük deprem güz ününe alınmaktadır. Türkiye'de farklı fay hatları bulunduğundandolayı bu depremler işin bir sınıflandırmaya gereksinim duyulmuştur.Ek olarak, bu şalışmada ana depremler ile artşı depremler arasındaki enerji bülüşumü iki farklışekilde hesaplanmıştır. Ana depremler ile artşı depremlerin büyüklükleri arasındakifarkların ortalamaları ve bu depremler arasındaki enerji oranları her bir fay hattıişin ayrı ayrı verilmiştir. Mevcut şalışmada enerjinin şoğunun ana şoklar esnasındaaşığa şıktığı güsterilmektedir. Ek olarak, ana depremler ile artşı depremler arasındakibüyüklük farklarının sabitliği, artşı deprem zincirlerinin ülşekten bağımsız bir davranışsergilediğinin güstergesidir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes and aftershock sequences follow several empirical scaling laws: Oneof these laws is ath?s law for the magnitude of the largest aftershock. In this thesis,Modified Form of a th?s Law and its application to KOERI data have been studied.ath?s law states that the differences in magnitudes between mainshocks and theirlargest detected aftershocks are approximately constant, independent of the magni-tudes of mainshocks and it is about 1.2. In the modified form of B˚ath?s law for a givenmainshock we get the inferred largest aftershock of this mainshock by using an ex-trapolation of the Gutenberg-Richter frequency-magnitude statistics of the aftershocksequence. To test the applicability of this modified law, 14 large earthquakes thatoccurred in and near boundary neighbors of Turkey between 1900 and 2004 with mag-nitudes equal to or greater than mms ≥ 6.1 have been considered. Because Turkey hasdifferent fault zones that have different properties, a classification was needed for theseearthquakes. Additionally, in this study the partitioning of energy during a mainshock-aftershock sequence was also calculated in two different ways. It is shown that most ofthe energy is released in the mainshock. Additionally, the constancy of the differencesin magnitudes between mainshocks and their largest aftershocks is an indication ofscale-invariant behavior of aftershock sequences.