Efficient storage of OLAP cubes using a hybrid method
Karma bir yöntem ile OLAP küplerinin verimli saklanması
  1. Tez No: 181293
  2. Yazar: FATİH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN GÜNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cok boyutlu OLAP küplerini verimli olarak saklayabilmek amacıyla, seyrek veş uyoğun yapıların getirilerinden faydalanan karma yüntemler geliştirilmiştir. Konu ileg o s silgili onceki şalışmalarda, ana kaygı seyrek ve yoğun kesimlerin ayrıştırılması olmuştur.ü cs g s sHer ne kadar ünceden ünerilen karma yüntemler verimli olsalar da, etkili bir fizik-o o osel saklama yüntemi geliştirilerek daha fazla ilerleme sağlanabilir. Bu şalısmada, coko s g cboyutlu OLAP küplerini saklayabilmek işin, uzaklık - değer şiftlerini, şok boyutluu c gc cdizileri ve seyrek - yoğun ayrık saklama yüntemlerini, chunk seviyesinde tek bir fizikselg oyapıda bir araya getiren, fiziksel saklama yüntemi ünerilmiş ve veri erişim yüntemlerio o s s otanımlanmıştır. Karma yapımızda, aralık sorgularında disk sayfası erişimini azalt-s smak amacıyla, bir chunkın işindeki seyrek ve yoğun kesimler birbirlerine yakın kon-c gumlarda saklanmaktadır. Ayrıca, sıkıştırma oranını arttırmak işin, boyut değerleris c gsıralamasından bağımsız, yoğun alt-küp belirleme yüntemi geliştirilmiştir. Yüntemi-g g u o s s omizin verimliliğini güstermek amacıyla, deneyler yapılmış ve yakın bir şalışma ileg o s cskarşılaştırılmıştır.ss s
Özet (Çeviri)
In previous studies about the subject, hybrid methods were developed to benefitfrom the advantages of both sparse and dense structures for efficient storage of multi-dimensional OLAP data. In these previous studies, main concern was to developefficient sparse - dense region splitting algorithms. Although, previously proposedhybrid methods are efficient, further improvement can be achieved by developing aneffective physical storage method. In this study, we defined a chunk based physicalstorage structure to store multi-dimensional OLAP cubes that consolidates offset-valuepairs, multi-dimensional array and sparse-dense split storage methods into a physicalstructure at chunk level and defined data access methods for this structure. At ourhybrid storage, sparse and dense regions of a chunk are stored at spatially close locationson the disk to lower the number of page accessed in range queries. Also, we developedan attribute value order independent dense sub-cube determination heuristic to increasecompression ratio. To illustrate the efficiency of our method, we conducted experimentsand compared our results with a recent study.