Diels-alder 'click' cycloadditions: A tool for synthesis of macromolecules
Makromolekül sentezinde metot olarak diels-alder 'click' halkasal katılım reaksiyonu
  1. Tez No: 232482
  2. Yazar: MELİHA MERVE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diels-Alder tepkimesi bir dien ve dienofil arasında gerçekleşen [4+2] halkasal katılım reaksiyonudur. Diels-Alder tepkimesinin, oda sıcaklığında, herhangi bir katalizör veya kimyasala ihtiyaç duymadan, yüksek verimle gerçekleşmesi, onu sentetik organik kimyada sıklıkla kullanılan bir metot haline getirmiştir. Tüm bu sayılan özellikler Diels-Alder tepkimesinin, kolay reaksiyon şartları ve yüksek verimliliğiyle ünlü ?click? reaksiyonları sınıfına girmesini sağlamıştır. Bu çalışmada, Diels-Alder tepkimesi dilimli blok dendrimerlerin sentezinde kullanılmıştır. Dilimli blok dendrimer sentezi, birden fazla fonksiyonel grupla donatılmaya müsait makromoleküllerin oluşumunu sağlar ve bu tür bir yapı ilaç molekülleri ve hedeflendirici gruplarla donatılarak, hedeflendirilmis bir taşıyıcı molekül oluşumuna olanak tanır.Bu araştırmada uygulanan metodoloji, dilimli blok dendrimerlerin verimli bir şekilde sentezlenişini göstermeyi amaçlamaktadır. Merkezinde furan grubu bulunan Fréchet dendronlarının üç jenerasyonu, merkezinde maleimid grubu bulunan poli (ester) dendronlarının üç jenerasyonuyla Diels-Alder tepkimesi kullanılarak birleştirilmiş ve bunun sonucunda oluşan dilimli blok dendrimerler yüksek verimle elde edilmiştir. Oluşan dendrimerler stereokimyasal özellikleri açısından incelenmiştir. Ayrıca, oluşan yapının geri dönüşümlülük özelliği de gösterilmiştir.Projenin devamı olarak merkezinde maleimid grubu bulunduran biyobozunur poli (ester) dendronların yüzeyi alkin gruplarıyla donatılmıştır. Çift reaktif gruba sahip olan bu moleküller, dendronun birden fazla fonksiyonel grupla seçici olarak tepkimeye girmesine ve dolayısıyla birden fazla fonksiyonel grubun aynı molekül üzerinde yer almasina olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Diels-Alder reaction is a well known [4+2] cycloaddition reaction between a diene and a dienophile. The fact that Diels-Alder reaction takes place even at room temperature without use of any other reagents and catalysts and formed products are obtained in good purity and yields makes this reaction a widely used method in synthetic organic chemistry. These properties had lead to classification of Diels-Alder reaction among `click? reactions. In this study, this reaction is employed in order to synthesize unsymmetrical dendrons. Synthesis of unsymmetrical dendrons allows formation of dendrimers which can be furnished with more than one functional group and a structure like this, allows formation of targeted drug carrying macromolecules by attachment of targeting groups and drug molecules.The methodology employed in this research serves as a demonstration for efficient synthesis of segment block dendrimers. The strategy is mainly based on synthesis of three generations of furan functionalized Fréchet type dendrons and synthesis of maleimide functionalized poly (ester) dendrons which are then brought together with Diels-Alder reaction to yield unsymmetrical dendrimers in good yields. The formed dendrimers were further investigated for their stereochemical composition. Moreover the thermo reversible nature of the formed products was also demonstrated.As an extension of this project, surface of biodegradable poly (ester) dendrons with a maleimide core were furnished with alkyne moieties at their peripheries. These bifunctional macromolecules enable orthogonal functionalization and hence allow attachment of different molecules to the core and surface in a selective and efficient manner.