Synthesis of segment-block dendrimers via chemical ligation
Chemical ligation metodu kullanılarak dilimli-blok dendrimerler sentezi
- Tez No: 196828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETDendrimerler, çok basamaklı ve tekrar eden sentez stratejilerinden kaynaklanan, kesinolarak tanımlanmış yapıya ve molekül ağırlığına sahip makromoleküllerdir. Son yıllarda,dendrimerler ilaç taşıma sistemleri olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, iki farklıdendritik bileşenlerden (dendron) oluşan blok dendrimerler sentezlemektir. Potansiyel olarak,dendronlardan birisi ilaç moleküllerini taşıyıcı, diğer dendron ise hedefleyici moleküllertaşıyıcı özellikte hazırlanabilir. `Chemical ligation' (thiaproline ligation) adlı metot,dendronları birleştirme işleminde kullanılmıştır. `Thiaproline ligation' peptit sentezi içindizayn edilmiş yüksek verimli bir tepkimedir. Herhangi bir katalizöre ihtiyaç duymadan, suortamında ve oda sıcalığında yüksek verimle çalışır. Bu yöntem, dendronların birleştirilipdilimli-blok dendrimerler elde edilmesinde kullanılmaya çok elverişli görünmektedir.ki farklı dendron, poli(amido amin) ve polieter dendronlar, sırasıyla içten dışa doğrudördüncü jenerasyona kadar ve dıştan içe doğru ikinci jenerasyona kadar sentezlenmiştir. Budendronlar gerekli fonksiyonel gruplarla donatılmış ve birbirlerine bağlanmaları için`thiaproline ligation' tepkimesi uygulanmıştır. Sentezlenen tüm bileşikler IR, 1H NMR ve 13CNMR spektroskopi yöntemleri ile karakterize edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDendrimers are unique, monodisperse macromolecules with well defined structure andmolecular weight arising from their multi-step, iterative synthesis. Recently, they have beenutilized for drug delivery applications. The aim of this study is to synthesize block dendrimerswhich consist of two different dendritic constituents (dendrons).Potentially, one constituent ofa particular block dendrimer can be designed as the drug carrier and the other constituent canbear targeting functionality. `Chemical ligation? (thiaproline ligation) is employed for thecoupling of the dendrons. `Thiaproline ligation? is an efficient coupling method designed forpeptide synthesis. It does not require any reagents, works in aqueous media at roomtemperature with high yields. This method seems to be useful for coupling of two differentdendrons to obtain a segment-block dendrimer for further applications.Two different dendrons, poly(amido amine) and polyether dendrons, were synthesizedvia divergent method up to fourth generation and convergent method up to second generationrespectively. These dendrons were equipped with the necessary functional groups and`thiaproline ligation? was utilized for the coupling of dendrons. All compounds wereidentified by IR, 1H NMR and 13C NMR spectroscopy techniques.