İspir(Erzurum) İlçesi'nde meyve ağaçlarında bulunan aphididae(homoptera)türleri ve bunların doğal düşmanları
Determination of aphid species (homoptera:aphididae)and their natural enemies on fruit trees in İspir district in Turkey
  1. Tez No: 181459
  2. Yazar: HALUK KEMAL NARMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu ‰alışma, 2005-2006 yıllarında İspir yÅ resinde yetiştirilen meyve ağa‰larındakiyaprakbiti t€rleri ve bunların doğal d€şmanlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. İspirve yÅ resinde yetiştirilen meyve ağa‰larında 11 afit t€r€, 15 predatÅ r t€r ve 3 parazitoitt€r saptanmıştır. Doğal d€şmanlardan 10 t€r Coccinellidae, 4 t€r Syrphidae, 1 t€rChrysopidae, 3 t€r Aphidiidae familyasına mensuptur. Afit t€rlerinden Hyalopteruspruni (Geoff.) ve Aphis craccivora Koch'nın daha yaygın ve daha y‚ksek pop‚lasyondaolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the aphid species and their natural enemies onthe fruit trees in İspir district in 2005-2006. Eleven aphid, fifteen predator and threeparasitoid species were determined on the fruit trees. It was found that ten speciesbelonging to Coccinellidae, four species belonging to Syrphidae, one species belongingto Chrysopidae, three species belonging to Aphidiidae. Among the aphids, Hyalopteruspruni (Geoff.) and Aphis craccivora Koch are the most widespread species and havehigh population levels.