Kontamine çevrelerde ağır metallerin mikrobiyal δ-aminolevulinate dehidrataz (alad)enzimi üzerine etkisi
The effect of heavy metals on microbial alad δ-aminolevulinate dehidrataz)enzyme in contaminated environment
  1. Tez No: 181607
  2. Yazar: SEVDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF KORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kurşun kontaminasyonun saptanmasında prokaryotik ve ökaryotik kökenli Delta-aminolevulinate dehydratase (ALAD) enzim aktivitesi kullanılmaktadır.Mikroorganizmalar ekolojik organizasyondaki toksik seviyenin belirlenmesindehassas indikatör organizmalardır. Fakat, bakteriyel biomarkır çalışmalar bakterileriçerisinde E.
Özet (Çeviri)
Delta-aminolevulinate dehydratase (ALAD) activity has been used in prokaryotesand eukaryotes as a biomarker for environmental lead (Pb) exposure and toxicity.Microorganisms are sensitive indicators of toxicity at the fundamental level ofecological organization, but bacterial biomarker studies are focused on thePseudomonas strains in Group I and E coli.The objectives of the present work were to determine if Burkholdoria gladiolibelonging to group II, due to its 16SrRNA similarity, can be used as biomarker inmetal contamination and compare its possible usage with Pseudomonasaeruginosa which are classified in Group I. and Citrobacter freundii (previouslyknown as Esherichia freundii and Bacterium freundii).iIn this study, ALAD activity in an environmental strains of Burkholdoria gladioli,Pseudomonas aeruginosa, Citrobacter freundii were investigated to evaluatepotential inhibition by Pb and other toxic metals.When the ALAD activity of Burkholdoria gladioli was tested, Co and Pbdecreased activity by %27, and %71, respectively. In addition to these findings,Zn increased the activity up to %26.