Modifiye edilmiş vermikulitin fiziksel karakterizasyonu ve malahit yeşili adsorpsiyonunun incelenmesi
Physical characterization of modified vermiculite and investigation of adsorptive properties toward malachite green
  1. Tez No: 181620
  2. Yazar: AKIN MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde önemli tekstil endüstrisi atık sularının kirliliği açısından referans olarak kabul edilen malahit yeşili'nin sulu ortamdan uzaklaştırılması amacıyla yöresel kil ile bunun modifiye edilmiş 3 farklı türünün adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Malahit yeşili tekstil boyalarına referans olması yanında tüm dünyada balık çiftliği endüstrilerinde mantar ilacı ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ipek, yün, deri ve pamuk boyamak için geniş çapta kullanılmaktadır. Malahit yeşili, trifenil metan boyalarının grubuna dahildir ve memeli hücreleri için sitotoksik bir maddedir. Çalışmada boya adsorpsiyonuna boyanın başlangıç derişimi, adsorban miktarı, sıcaklık ve pH gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında boya derişimi UV-VIS spektrofotometre ile belirlenmiştir. Adsorpsiyon sistemleri için adsorpsiyon deney verileri yardımıyla çizilen adsorpsiyon izotermlerinin Freundlich ve Langmuir denklemlerine uyumları incelenmiştir. Adsorpsiyon denge sabitleri ve adsorpsiyon yetenekleri belirlenmiştir. Ayrıca adsorpsiyon verileri yardımıyla ΔG°, ΔH° ve ΔS° gibi termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır. Çalışma sonunda modifiye edilmiş adsorbanların adsorplama yeteneklerinin daha fazla olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, adsorpsiyon izotermi, malahit yeşili, kinetik,vermikulit
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been investigated adsorption properties of local clay and modified three different species with regard to malachite green, which is among the important industrial contaminants in wastewaters. Malachite green has found extensive use over the world in the fish farming industry as a fungicide and disinfectant. Moreover it's also been used extensively for dying silk, wool, leather and cotton. Malachite green belongs to the group of tri penylmethane dyes and its highly cytotoxic to mamalian cells. In this study, effects of initial dye concentration, sorbent dosage, temperature and pH on the dye adsorption were investigated. Dye concentration was measured spectrophotometrically. Adsorption isotherms for all systems were plotted from experimental data and adsorption isotherms were investigated with respect to Freundlich and Langmuir models. Besides, thermodynamic parameters such as ΔG°, ΔH° and ΔS° were calculated. It was found that adsorption capacities of modified adsorbents were higher than that of the unmodified adsorbent. KEYWORDS: Adsorption, adsorption isoterm, malachite green, kin