Genleştirilmiş vermikülit tozu ile modifiye edilmiş çimento esaslı harçların yüksek sıcaklık dirençleri
High temperature resistance of mortars modified with expanded vermiculite powder
  1. Tez No: 542019
  2. Yazar: TURAN NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez genleştirilmiş vermikülit tozunun belirli oranlarda ince agrega ile yer değiştirmesi ile üretilecek harçların yüksek sıcaklığa karşı dirençlerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Harç karışımlarında vermikülit tozu %0, %15, %30 ve %45 oranlarda ince agrega ile yer değiştirmiştir. Bu şekilde üretilen portland ve kalsiyum alimünat çimento esaslı harçlar 28 gün boyunca standart kür uygulandıktan sonra laboratuvar şartları altındaki, ayrıca 300 °C, 600 °C, ve 900 °C'de sıcaklığa maruz bırakıldıktan sonraki fiziksel ve mekaniksel özellikleri belirlenmiştir. Numuneler üzerinde birim ağırlık, su emme, boşluk oranı, ultra ses hızı ve mekanik dayanımların belirlenmesi için basınç ve eğilme deneyleri yapılmıştır. Genleştirilmiş vermikülit tozunun portland veya aluminatlı çimentolu standard harçlarda bileşim malzemesi olarak kullanımı ile yangına dayanıklı çimento esaslı kompozit yapı malzemesi üretilebileceği, ayrıca yapılarda kullanılan ısı yalıtım sıvalarında ince malzeme bileşeni olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the investigation of mortars, produced by using expanded vermiculite powder as a replacement of fine aggregate, at high temperatures. In mortar mixes, expanded vermiculite powders are replaced with fine aggregate as percentages of 0%, 15%, 30% ve 45%. Specimens produced were first kept in standard curing until 28 days, and then physical and mechanical tests were made on specimens subjected to 300 °C, 600 °C, ve 900 °C and, also on specimens under laboratory ambition temperature (reference specimens). Physical properties tests such as unit weight, water absorption, porosity, ultrasound velocity and also compression and flexural tests for mechanical properties were made on specimens. It can be concluded that cement based fired-resistant composites by using expanded vermiculite powder as an ingredient in mortars can be produced and expanded vermiculite powder can bu used as a fine aggregate in thermal isolation mortars.