Modülüs fonksiyonu yardımıyla tanımlanan bazı çift indisli dizi uzayları
Some double sequence spaces defined by a Modulus function
  1. Tez No: 181622
  2. Yazar: GÜLSEN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
üc o uUş bülüm olarak hazırlanan bu şalışmanın ilk bülümünde daha sonraki bülümlerdecs ou u oukullanılacak kavram tanımları ile bazı ünemli teoremlere yer verilmiştir.o s˙Ikinci bülümünde modülüs fonksiyonu yardımıyla tanımlanan Lu (f ) skalarou u uudeğerli şift dizi uzayı ile Lu (X, f ) vektür değerli şift dizi uzayları tanımlanarak bug c o g cuzayların cebirsel ve bazı topolojik üzellikleri incelenmiştir. Ayrıca vektür değerlio s o gLu (X) ve Lu (X, f ) uzayları işin baz işlevi güren operatürlerin bir ailesi verilmiştir.c s o o sü cuncü bülümde ise Lu (X), Lu (X, f ) ve Lu (f ) uzaylarının sürekli dualleriUşü u o u ubulunmuş, vektür değerli şift dizi uzayları işin perfektlik , normallik ve monotonluks o g c ctanımları verilerek süzkonusu uzayların α ve β (ν) dualleri belirlenmiştir.o s˙ANAHTAR KELIMELER: Cift dizi uzayı, modülüs fonksiyonu, paranormluş uuuzay, vektür değerli şift dizi uzayıo g ci
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this work which was prepared as three chapter, definitionsof some notions and important theorems which will be used in the following chapterare given.In the second chapter of this work, by introducing the space Lu (f ) of scalarvalued double sequences and the space Lu (X, f ) of vector valued double sequencessome algebraic and topological properties of these spaces are studied. Also the familyof operators which forms a basis on the spaces Lu (X) and Lu (X, f ) are given.In the last chapter of this work, topological duals of the spaces Lu (X), Lu (X, f )and Lu (f ) are found, and by giving perfectness, normality and monotonicitydefinitions for vector valued double sequence spaces, α and β (ν) duals of the spacesLu (X), Lu (X, f ) and Lu (f ) spaces are determined.KEY WORDS: Double sequence space, Modulus function, paranormed space,vector valued double sequence spaceii