Heterosiklik sübstitüe bisbenzimidazol türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of heterocyclic substituted bisbenzimidazole derivatives and investigation of their properties
- Tez No: 181628
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda piperidin, morfolin, pirolidin,benzimidazol ve bisbenzimidazollerle ilgili başkalarınca yapılmış çalışmalardeğerlendirilmiştir.kinci kısımda, sentezlenen yeni heterosiklik sübstitüe bisbenzimidazoltürevlerinin sentez metotları verilmiştir. Bu çalışmada sentezlenmiş yeni bileşikler şema1'de görülmektedir.Son kısım ise bileşiklerin 1H-NMR, 13C-{1H}-NMR, FT-IR, mikro analiz(element analizi) erime noktaları verilerini içermektedir. Elde edilen sonuçlarıntartışması bu kısımda yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Piperidin, Morfolin, Pirolidin, Benzimidazol türevleri, Bisbenzi-midazol türevleri, Heterosiklik bileşiklerN N N NR-CIBr-(CH2)3-Br2 Cl+ +NN NNRR1 R= 2-piperidinyumetil klorür2 R= 2-morfolinyumetil klorürHN N NNNBr-(CH2)4-Br R-CI + + 2ClN NNNNR R3 R= 2-piperidinyumetil klorür4 R= 2-morfolinyumetil klorür5 R= 2-pirolidinyumetil klorürNN+ 2ClNBrCH2CH=CHCH2Br NNR-CIN+ RNNR6 R= 2-piperidinyumetil klorür7 R= 2-morfolinyumetil klorür8 R= 2-pirolidinyumetil klorürŞema 1: Sentez edilen bisbenzimidazol türevlerinin şematik gösterimi
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three parts. In the first part; work with piperidine,morpholine, pyrrolidine, benzimidazole and bisbenzimidazoles done by previousresearchers in considered.In the second part, the synthesis methods of the newly synthesised heterocylicsubstituted bisbenzimidazoles derivatives were given. The newly synthesisedcompounds in this work are shown in scheme 1.The last part contains 1H -NMR, 13C-{1H}-NMR, FT-IR, micro analysis(elemental analysis), melting points data of the compounds. The discussion of theresults obtained have been made in this part.Key Words : Piperidine, Morpholine, Pyrrolidine, Benzimidazoles derivatives, Bis-benzimidazole derivatives, Heterocyclic compoundsN N NNBr-(CH2)3-Br R-X2Cl++NN NNR R1 R= 2-piperidiniumethyl chloride2 R= 2-morpholiniumethyl chlorideHN N NNNBr-(CH2)4-Br R-X + + 2ClNNNNNRR3 R= 2-piperidiniumethyl chloride4 R= 2-morpholiniumethyl chloride5 R= 2-pyrrolidiniumethyl chlorideNNN NBrCH2CH=CHCH2Br R-X2Cl+ +NN NNR R6 R= 2-piperidiniumethyl chloride7 R= 2-morpholiniumethyl chloride8 R= 2-pyrrolidiniumethyl chlorideScheme 1 : Synthesised bisbenzimidazole compounds and their derivatives