Bazı limitleme metodlarının muhtelif dizi uzayları üzerindeki spektrumu
Spectrum of some summability methods on some sequence spaces
- Tez No: 181629
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışma; dizi uzaylarında tanımlı bazı dönüşümlerinspektrumu ile ilgilidir.Birinci bölümde; sonraki bölümlerde kullanacağımız, bazı kavramlar ve ilgiliteoremler verildi.İkinci bölümde; bazı dizi uzayları üzerinde ağırlıklı ortalama, Cesà ro ve farkdönüşümlerinin spektrum ve Goldberg sınıï¬andırmasına göre ince spektrumları ileilgili çalışmalar incelendi.Üçüncü bölümde, c0 ve c uzayında fark matrisinin Goldberg sınıï¬andırmasınagöre ince spektrumu belirlendi. Ayrıca fark matrisinin transpoze temsiline sahipdönüşümünün c0 uzayı üzerindeki spektrum ve ince spektrumu incelendi.i
Özet (Çeviri)
In this study, we deal with spectrum of some operators deï¬ned on sequencespaces.In the ï¬rst chapter, the fundamental concepts and theorems related on subjectwhich are needed in the next chapters were given.In the second chapter, spectrum and ï¬ne spectrum of weighted mean, Cesà roand diï¬erence operators deï¬ned on some sequence spaces were examined.In the last chapter, we determined the ï¬ne spectrum of diï¬erence operatordeï¬ned on sequence space c0 and c. Also, ï¬ne spectrum of the operator representedby transpose of diï¬erence matrix was examined.ii