Toplanabilme metodlarının tutarlılığı, karşılıklı tutarlılığı ve mutlak denkliği
- Tez No: 171583
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Toplanabilirle Teorisinde, Tutarlılık, Karşılıklı Tutarlılık ve Mutlak Denklik kavramları ve bunlara ilişkin temel teoremler verildi. Bu teoremleri bazı özel limitleme metodlarına uygulayarak bazı sonuçlar elde edildi. Translativ ve Mutlak Translativ T-Limitlerinin tanım ve teoremleri Borel, Cesâro ve Riesz toplanabilirle metodları için uygulandı. Son olarak Toplanabilirle Metodlarının çarpımlarının mutlak denkliği ile ilgili temel teoremler ve temel teoremlere dair örnekler verildi. -ii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the concepts of consistency, mutual consistency and absolute equivalence in summa bility theory and theorems related to these concepts were given. Some results have been obtained by applying these theorems to proper limitation methods. The definitions and theorems of translative and absolute translative T-limits have been applied for Borel, Cesâro and Reisz summatibility methods. Finally, theorems related to the absolute equivalence of the products of summatibility methods and examples concerning the fundamental theorems were given. -III-