4 elemanlı mekanizmaların 4 ve 5 pozisyon sentezi
4 and 5 position synthesis of 4 bar linkage mechanisms
- Tez No: 181640
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Makine tasarımında mekanizma sentezinin çok önemli bir yeri vardır. Bu işlemöncelikle kinematik sentez ile başlar. Bu çalışmada; biyeli, gerekli konumlardan geçecek,düzlemsel mekanizmaların, kinematik sentezini yapan bir simülasyon programıgeliştirilmiştir. Uygulanan kinematik sentezin grafik yöntemle çözümü bilinmektedir. Ancakuygulamada; özel bir çizim takımı, hassas bir çizim, çok emek, çok zaman ve çok dikkatgerekmektedir. Geliştirilen bu programla istenen pozisyonların koordinat ve açı bilgilerigirildiğinde program olası çözümleri saniyeler içinde ekrana getirmektedir. Ayrıca bütünölçüler, elle çizimde ulaşılamayacak hassasiyettedir. Geniş kullanım alanı bulunan buprogram düzlemsel mekanizmaların kinematik sentezi konusunda büyük kolaylıklarsağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The mechanism synthesis has an important role in the machine theory. This procedurechiafly starts with kinematic synthesis. In this study; a simulation program has beendeveloped that makes kinematic synthesis of planar mechanisms, which the coupler passesthrough desired positions. The solution by graphical method of the kinematic synthesis that isapplied is known. But for this application a special drawing equipment, a sensitive drawingand a great effort and high attention are required. When entered coordinate and angle valuesof due positions, the program determines the probable outcomes in seconds using the programdeveloped. In addition, all the values have such precision that it cannot be attained drawing byhand. The program that has a wide application will lead to a significantly easier kinematicsynthesis of planar mechanisms.