Değişik çözelti ortamlarındaki lantanyumun nicel analizi için uygun yöntemlerin incelenmesi
The investigation of the qualified methods for quantitative analysis of lanthanum in different solution environments
- Tez No: 181658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMRAN HİÇSÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada nadir toprak elementleri üzerine dünyada ve Türkiye' de yapılançalışmalar araştırılmıştır. Lantanyumun, nicel ve nitel analizlerde kullanılan metodlardanelektrokimyasal bir yöntem olan diferansiyel puls polarografisinde davranışı araştırılmıştır.Lantanyumun ortokresolftalein(OCP) ile oluşturduğu kompleksin polarogramları amonyak-amonyumklorür tamponu ve etilendiamin içeren çözelti ortamlarında alınmıştır.Lantanyumun OCP ile kompleks oranı, uV-görünür spektrofotometresi ile jobmetoduna göre belirlenmiştir.Nadir toprak elementlerini içeren Eskişehir bölgesi cevher örneği asit karışımları ileçözülmüştür. Örnek çözeltisine; NH3 / NH4Cl ortamında, OCP ve standart lantan çözeltilerininhacimleri orantılı olarak artırılmak suretiyle katıldığında, polarogramların pik yüksekliğindeorantılı artışlar elde edilememiştir.Standart çözeltilerle çalışıldığında Seryum varlığında uygulanan sıyırma voltametriile karakteristik pikler elde edilmiş, lantanyum analizi için etilendiamin içeren çözeltiortamının uygun olduğu görülmüştür.Cevher örneği ile yapılan polarografik çalışmalarda ise ancak çözeltideki seryummiktarı hesaplanmıştır. Daha sonra bu sulu çözeltideki lantanyumun polarogramları alınmış,hesaplanan analiz sonuçları ICP-OES analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Örnek çözeltideki lantanyumun diğer nadir toprak elementlerinden ayrılarak çözeltiyealınması için DEHPA/silikajel katısı ile santrifüjleme yapılmıştır. Buradan elde edilen cevherörnek çözeltisinde aynı işlemlerle polarogramlar alınmış, artan OCP miktarı ile belirlenen mV'da pik yükselmeleri elde edilmiş, buna karşılık OCP piklerinde azalma saptanmıştır.Standart çözeltilerle yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmıştır. Geliştirilenyöntemle, seryum varlığında indirekt yöntemle lantan miktarının saptanmasının uygunolduğu ve yöntemde bazı araştırmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the studies of the rare earth element, lanthanum, in Turkey and theworld investigated. Lanthanum determinated by the differantial puls polarography which isthe electrochemical metod used for quantitative and qualitative analysis. The polarograph oflanthanum/ortocresolpthalein complexone is analysis ammonia-ammoniachloride buffersolution and etilendiamine solutions environment.The complex ratio of Lanthanum and ortocresolpthalein determined by uV-visiblespectrofotometry by job method.The ore sample from Eskişehir which involve rare earth elements dissolved in mixacid solution. In the ammonia-ammoniachloride buffer solution, OCP and standardlanthanum solutions add to the sample solution by proportional increased volume. But thepeak height of the polarographs not increased proportional.Characteristic peaks achieved for cerium by the stripping voltametry analysis andsaw that the etilendiamine solution environment is sensible for lanthanum analysis.We can be estimated only the quantity of cerium in the solution by the polarographicanalysis of the ore sample. And then the results estimated from the polarographs of thelanthanum in this solution compare with the results of ICP-OES analysis.The ore solution centrifused with DEHPA/silicajel for seperating the lanthanum fromthe other REE. This ore solution?s polarographs are taken with the same process, the mVwhich determined by increasing OCP dose, we determined the peaks increased and theOCP peaks decreased.The results of the studies with the standart solutions are positive. With the developedmethod, the quantity of lanthanum with amounths of cerium can be detected by indirectmethod and the result, it is necessary to go on doing another explorations about thisprocedure.