Çevre eğitiminde interaktif öğretim yöntemleri
Interactive teaching methods in environmental education
- Tez No: 181665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişim dünyadaki birçok ülke tarafından en önemli amaç olarakbelirlenmiştir. Eğitim bu amaca ulaşmanın en önemli yoludur. Teknoloji ve bilimledesteklenen eğitim, insanların beceri ve davranışlarının yanında ilgi ve merak duygularını dageliştirecektir. Okullarda yapılan eğitimi öğretmen merkezli ve sadece bilgi aktarmak olarakgören eğitim sistemleri, bilişsel alandaki ve teknolojideki gelişmeler sayesinde yerlerini yenisistemlere bırakmaktadırlar. Bunlar, öğrenenlerin merkeze alındığı ve iletişimin çok yönlüolduğu yeni öğrenme yaklaşımlarıdır.Bu çalışmanın amacı, öğrencilerde geleneksel öğretim yöntemine göre probleme dayalı veöğrenme döngüsü yaklaşımlarından hangisinin akademik başarıda artışa sebep olacağınıbelirlemek ve öğrencilerin bu interaktif öğretim yöntemlerine yaklaşımlarını tespit etmektir.Bu çalışma, Manisa ili, Demirci ilçesinde 2005-2006 Eğitim-öğretim yılı 75.Yıl İ.Ö.O. `daöğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gelenekselöğretim, probleme dayalı öğrenme ve öğrenme döngüsü yaklaşımlarının uygulanacağıgrupların belirlenmesi yansız atama ile gerçekleştirilmiştir; bu amaçla 7/A , 7/B ve 7/Dşubeleri arasında kura çekilmiştir. Buna göre 7/B sınıfında öğrenme döngüsü yaklaşımı, 7/Asınıfında probleme dayalı öğrenme ve 7/D sınıfında da geleneksel öğretim yöntemi uyarıncaders işlenmiştir. Her üç gruptaki öğrencilere de araştırmacı tarafından eğitim verilmiştir. Herüç grupta uygulama öncesi ve sonrası ölçümler yapılmıştır. Ayrıca sontest uygulandıktansonra öğrencilerin bu aktif öğrenme yöntemlerine ilişkin yaklaşımlarını belirlemek amacıylada çalışmada ?Gözlem ve Görüşme Yöntemi? (Yıldırım ve Şimşek, 2000) kullanılmıştır.Görüşmelerde gruplara konuyu öğrenmelerinde önbilgilerinin faydasının olup olmadığına,günlük yaşama katkısına ve hangi kısımlarda rehberliğe ihtiyaç duyduklarına yönelik sorularyöneltilmiştir.Çalışmanın sonunda elde edilen veriler frekans, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) vekovaryans analizi (ANCOVA) ile değerlendirilmiştir.İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda, geleneksel öğretime kıyasla probleme dayalıöğrenme yöntemi öğrencilerin akademik başarılarını öğrenme döngüsü yaklaşımına göreartırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific and technological developments are specified the most important purpose in allcountries in the world. Education is the most urgent way to reach this purpose. Education supportedby science and technology will integrate their interests and curiosity besides capables and behaviours.Education system which see education at school as teacher centered and just the way oftransforming information leave their place to new system, thanks to cognitive and technologicaldevelopments. These are new approach to make teaching as learning centered and versatilecommunication.The aim of this study, according to traditional teaching method on learners, to determine theincrease of acedemical management of problem based and learning circulation approach.This study is performed in 2005-2006 education year participation of a learner who is the 7thclass in the 75. Year Secondary School in Township of Manisa, Demirci,In research, determination of the groups which are applied traditional teaching, problem basedlearning and learning circle methods, is implemented in a neutral way, fort his purpose, it is drawn lotsamong 7/B, 7/A and 7/D Classes. According to this in 7/B Class, learning circle method, in 7/A classproblem based learning and 7/D class, traditional learning approach is applied in the lessons. Pre andpost measurements are in all three groups. All groups were given educations by the researher. Andalso after applied of post test, ?observationand interview techniques? (Yıldırım, Şimşek, 2000) areusedto determine learners nations about active learning method.During interview, groups are asked whether entry information is helpful while learning subject,it has any contribution to daily life and in which parts they need guidance.At the end of the research gained data is evaluated as frequency, variance analysis (ANOVA)and kovaryans analysis (ANCOVA).The result of statistical evaluation, it is confirmed that problem based learning methodincreases the learner?s academic success when compared with learning circle.