Integrating biophilic design in interior architecture curriculum: A student-involved elective course proposal
İç mimarlıkta biyofilik tasarımın entegrasyonu: Öğrenci katılımıyla yeni bir seçmeli ders önerisi
- Tez No: 988018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİMGE BARDAK DENEREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Eğitim ve Öğretim, Interior Design and Decoration, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Biyofilik tasarım, iç mekan tasarımında sayısız avantajı nedeniyle giderek daha fazla tanınmaktadır. Ancak, dünya çapında birçok İç Mimarlık ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinde biyofilik tasarım üzerine yeterli dersler bulunmamaktadır. Bu araştırma, ders müfredatının hazırlanmasında öğrencilerin katılımını ve yenilikçi öğretim yöntemlerinin uygulanmasını içeren bir pilot seçmeli dersin, özellikle öğrenci katılımı ve dersin sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. 2022-2023 Akademik Yılı, Bahar Dönemi'nde, Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü'nde iç mekanlarda biyofilik tasarım ile ilgili yeni bir pilot seçmeli ders başlatılmıştır. Dersin ana amacı, biyofilik tasarımı müfredata eklerken öğrenciler için dinamik ve sürdürülebilir bir öğrenme ortamı yaratmaktır. Başlangıçta, öğrencilerin biyofilik tasarım konusundaki farkındalıklarını ölçmek ve yenilikçi öğrenme yöntemleri hakkındaki geri bildirimlerini ve fikirlerini ders müfredatına entegre etmek amacıyla bir odak grup çalışması yapılmıştır. Bu işbirlikçi yaklaşım, daha ilgi çekici bir seçmeli ders yaratmayı hedeflemiştir. Ders boyunca, öğrenci katılımını ve etkileşimini artırmak amacıyla çeşitli stratejiler uygulanmıştır. Bu stratejiler arasında interaktif öğrenme araçları, grup görevleri ve akran değerlendirmeleri yer almıştır. Bu yöntemler, dönem boyunca yüksek düzeyde öğrenci katılımını sürdürmek ve biyofilik tasarım ilkelerinin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için kullanılmıştır. Ders sonunda yapılan anketlerin ve öğrenci gözlemlerinin analizi, öğrencilerin biyofilik tasarım konusundaki farkındalıklarında ve anlayışlarında önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, derste uygulanan yenilikçi öğrenme yöntemlerinin sürdürülebilirliği olumlu yönde etkilediği, bu tür yaklaşımların öğrenci ilgisini ve katılımını uzun vadede etkili bir şekilde sürdürebileceği görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları, lisans programlarında biyofilik tasarım üzerine seçmeli derslerin tanıtılmasının potansiyel faydalarını vurgulamaktadır. Bu tür dersler, müfredattaki mevcut boşluğu doldurmakla kalmayıp, aynı zamanda öğrencilerin biyofilik tasarım konusundaki bilgi ve takdirlerini artırmaktadır. Ayrıca, bu dersler öğrenci katılımı ve yenilikçi öğretim yöntemleriyle yapılandırıldığında, daha ilgi çekici ve sürdürülebilir bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Özetle, bu araştırma, özellikle biyofilik tasarım gibi yeni alanlarda müfredat tasarımında öğrenci odaklı bir yaklaşım benimsemenin önemini vurgulamaktadır. Öğrencileri müfredat geliştirme sürecine aktif olarak dahil ederek ve yaratıcı öğretim stratejileri kullanarak, eğitimciler daha etkili ve kalıcı bir eğitim deneyimi yaratabilirler. Bu yaklaşım, öğrencilerin öğrenme yolculuklarını zenginleştirmenin yanı sıra dersin uzun vadeli sürdürülebilirliğini de sağlamaktadır ve nihayetinde iç mimarlık eğitiminin ilerlemesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Biophilic design is increasingly recognized for its numerous benefits in the field of interior design. However, many Interior Architecture and Interior Architecture and Environmental Design departments worldwide still lack adequate courses on Biophilic Design within their curricula. This research investigates the impact of involving students in syllabus design and the application of innovative teaching methods within a pilot elective course focused on biophilic design in interior spaces. The study particularly examines the effects on student engagement and the sustainability of the course. In the Spring Semester of the 2022-2023 Academic Year, a new pilot elective course about biophilic design in interiors was introduced in the Interior Architecture Department at the Faculty of Architecture, Near East University. The primary objective was to establish a dynamic and sustainable learning environment for students while integrating the biophilic design into the curriculum. Initially, a focus group study was conducted to measure students' awareness of biophilic design and to incorporate their feedback and ideas regarding innovative learning methods into the course syllabus. This collaborative approach aimed to create a more engaging elective course. The course incorporated various strategies designed to enhance student engagement and participation. These included interactive learning tools, group tasks, and peer assessments. Throughout the semester, these methods were employed to maintain a high level of student involvement and to foster a deeper understanding of biophilic design principles. At the end of the course, analysis of end-of-course surveys and student observations indicated a significant increase in students' awareness and understanding of biophilic design. Moreover, the innovative learning methods employed in the course positively influenced its sustainability, suggesting that such approaches can effectively maintain student interest and engagement over time. The outcomes of this study emphasize the potential benefits of introducing elective courses focused on biophilic design in undergraduate programs. Such courses not only address the existing gap in the curriculum but also enhance students' knowledge and appreciation of biophilic design. Furthermore, when these courses are structured through student involvement and innovative teaching methods, they provide a more engaging and sustainable learning experience. To sum up, this research underscores the importance of adopting a student-centered approach in curriculum design, particularly in emerging fields like biophilic design. By actively involving students in the development of the syllabus and employing creative teaching strategies, educators can create a more effective and enduring educational experience. This approach not only enriches the students' learning journey but also ensures the long-term sustainability of the course, ultimately contributing to the advancement of Interior Architecture education.