Atatürk Orman Çiftliği'nde sanat değeri olan eserler
  1. Tez No: 87519
  2. Yazar: EMİNE MEYSUN TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
148 ÖZET Tez çalışması ile Atatürk Orman Çiftliği'ndeki sanat değeri olan eserler gün ışığı na çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, çiftlik binaları içindeki eserler, tablolar, relief- ler, fotoğraflar sistematik olarak incelenmiştir. Sanat değeri taşıyanlar tanıtılmıştır. Ay rıca tarihi ve sanat değeri olan binalarla; Tarımcı Atatürk anıtı grubuda tezde incelenen konulara dahil edilmiştir. Bina gruplandırmasında, Çiftlik'teki Genel Müdürlük Binası, Süt Fabrikası, Gar Binası, Atatürk'ün Selanik'te Doğduğu Ev'in Benzeri, dikkate değer bulunmuştur. Bu bi naların yapıldığı devirlerdeki mimarı ve süsleme özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu bi nalardaki yağlıboya tablolarda dikkate değer bulunanlardan, Mareşal Üniformalı Ata türk, Çift Süren Atlar, Çiftlikte Tarımsal Faaliyet, Manzara, Balmumu Relief Çiftçi, ay rıca Alçı Atatürk Reliefi ile orjinal Atatürk fotoğrafları incelenen konulara dahil edil miştir. Binalardan Gar Binası tipik Osmanlı mimarı özellikleri ve çini süslemeleri ile etraflıca incelenmiştir.Tarımcı Atatürk Anıt grubu ise çok özel bir çalışma olarak tezde detaylı olarak ele alınmıştır. Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev ise hem mimarı özellikle ri ile hemde içinde barındırdığı Rahmi Pehlivanlıya ait yağlı boya tablo ve hüsn'i hatlar la birlikte gerçekten tarih ve sanat merkezi niteliğinde bir tarihi sanat yapıtı olarak de ğerlendirilmiştir. Tezde Atatürk Orman Çiftliği'nin başlangıçta tahmin edilenden daha fazla sanat eseri bulundurduğu ve bu eserlerin, içinde çalışan insanlarca bile yeterince farkedileme- diği tespit edilmiştir. Bu çalışma ile bu değerlerin sistematik tanıtımına hizmet edilmiş tir.
Özet (Çeviri)
149 SUMMARY With the study of thesis, the traces which have the value of art at A.O.Ç. have be en worked for taking out at daylight. At this study, the works of art in farm buildings, tableaues, reliefs, photographs have examined systematicly and the ones which have the valve of art have been introduced. In addition with the buildings that have the value of art and history; a monument group of agriculturer Atatürk, has been included in the sub jects which has been examined in the thesis. In grouping buildings; General Management, Milk Factory, Railway Station Buil ding, The Same Of The House Which Atatürk Was Born İn Selanik, have been accepted worthly, and have been examined architectural and decorational pecularities, they have been made at the time of these building's. Besides; from oily pictures in these buildings, the worthy and the one which have been included in examined subjects are; Atatürk with marshal uniform, the plowing horses, agriculturer happens, view, embossed far mer, a relief of Atatürk, and an original Atatürk's photographs. Through the buildings especially railway station building has been examined with details, with the pecularities of tile decoration and typcial architect of Ottoman. Beside this agriculturer Atatürk's monument group has been examined very special study with details. But the house in which Atatürk was born in Selanik, has been estimated both with architect pecularities and with the oily picture tableau which belongs to Rahmi Pehlivanlı and this house is really historical and center of art with very beautiful lines. In this thesis, it has been confirmend that A.O.Ç. has made available more value of art than it has been guessed and also it has been proved that it can't have been distin guished enough by the people work in there and also with this study it has been served to the systematic introduction of these values.,1 ?,^iiwv- "