Üniversite öğrencilerinin kuvvet ve hareket kavramlarını algılamaları üzerine bir çalışma
A study of university students? perceptions of force and motion conceptions
- Tez No: 181713
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yerçekimi etkisinde hareket eden cisimlereetkiyen kuvvetler hakkındaki fikirlerini açığa çıkarmaktır. Bunun için etkileşimli katılımmetotlarından birisi olan Akran Öğretimi metodu kullanılmıştır. Çalışmanın hedefleri, 1)öğrencilerin kuvvet ve hareket hakkındaki zihinsel modellerini belirleyen fikirleriniaraştırmak 2) örneklemdeki öğrencilerin alternatif kavramlarına göre nasılkümelendirildiklerini açığa çıkarmak 3) akran öğretimi metodunun öğrencilerin alternatifkavramlarını değiştirmede ne kadar etkili olduğunu araştırmaktır.Analizler sonucunda; 1) üst düzeyde kavram yanılgıları olan öğrenci grubu, 2) sorularagenel olarak doğru cevap veren öğrenci grubu, 3) yerçekimi kuvvetini ihmal eden, etki-tepkikuvvetlerinin aynı cisme etkidiğini düşünen öğrenci grubu şeklinde üç farklı öğrenci grubutanımlanmıştır. Ayrıca, Akran öğretimi metodunun; öğrencilerin kavramsal anlayış vesayısal problem çözmede geleneksel öğretimden daha etkili olduğu bulunmuştur.Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. I. aşamaya Pamukkale Üniversitesi EğitimFakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nde Fizik I Dersi alan toplam 104 öğrencikatılmıştır. II. aşamaya derslerin akran öğretimi metoduyla işlendiği deney grubu vegeleneksel yöntemlerle işlendiği kontrol grubu olmak üzere iki sınıf katılmıştır. Fizik Başarıtesti her iki gruba, iki farklı öğretimin etkisini karşılaştırmak için ön-test ve üç haftalık biröğretim sonunda da son-test olarak uygulanmıştır.Çalışmamızın birinci aşamasında, öğrencilerin 4 soruya verdikleri cevap şekilleri her biröğrencinin zihninde çok farklı fikirlerle derse geldiğini doğrulamaktadır. Çalışmamızınikinci aşamasında ön-test ve son-test puanları t-testi istatistiksel tekniği kullanılarak analizedilmiştir. statistiksel sonuçlar, akran öğretiminin geleneksel öğretim metoduna göreöğrencilerin fizik başarısı açısından daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal university students? ideas of forces that affect objectsmoving under gravity. For this purpose, one of the interactive engagement methods, peerinstruction method was used. The main objectives of the study are; 1) to investigate ideas,which intervene and determine students? mental models about motion and forces 2) to revealhow the students in the sample are groupped according to their alternative conceptions. 3) toinvestigate Peer Instruction Method?s effectiveness of changing students? alternativeconceptions.Our analysis has identified three discernible groups of students 1) An extended group ofstudents having common misconceptions, 2) a second group of students, which generallyresponded correctly to the tasks, 3) a third group of students, which ignored the presence ofthe gravitational force and believe that the action-reaction forces were both exerted to theball during its motion. It is found that; Peer Instruction method is much more effective aboutstudents? conceptual understanding and problem solving ability than traditional methods.The study was carried out in two parts. In the first part, 104 students who have takenPhysics I course at the Pamukkale University Education Faculty, Department of ScienceEducation, were participated. In the second part of the study, two classes were participatedas an experimental group and control group. Courses were conducted by peer instructionmethod in experimental group and by traditional methods in control group. PhysicsAchievement Test was applied to each group as pre-test and after 3 weeks of teaching as apost-test, to compare the effectiveness of two different methods.The result of the first part of our study shows that each student comes to courses withdiverse ideas. Pre-test and post-test scores were analyzed by Statistical Techniques. Statisticalresults show that, peer instruction method is much more effective than traditional instructionmethods.