Düşük Reynolds sayılı akışlarda hedef akış ölçerlerdeki akış fiziğinin incelenmesi
Low Reynolds number flow analysis of target flowmeter
- Tez No: 181726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, düşük Reynolds sayılı akışlarda ölçüm yapabilecek hedef akış ölçeri içinoptimum modelin belirlenmesi ve bu modele ait akış özelliklerinin ortaya konmasını içermektedir.Bu amaçla FLUENT programı yardımıyla akış alanının sayısal çözümü yapılmak suretiyle hedefakış ölçerlerdeki akış görselleştirilmiştir. Ayrıca optimum modelin belirlenmesi için lüle-hedefmesafesinin (xt) ve hedef genişliğinin (wt) etkileri zamandan bağımsız ve zamana bağlıçözümlemelerle incelenmiştir. Belirlenen optimum model için akış yapısı ve salınımlarınmekanizması zamana bağlı olarak elde edilerek, minimum Re sayısı, St-Re değişimi gibiperformans özellikleri ortaya konmuştur.ANAHTAR KEL MELER: Hedef akışölçer, Akış osilatörü, Sayısal Analiz, Sonlu HacimlerMetodu
Özet (Çeviri)
This study contains, determination of optimum model for target flowmeter whichmeasures low Reynolds number. By using commercial software FLUENT, numerical solution wascarried out and visualization of flow field is obtained. The effect of nozzle-target distance (xt) andtarget width (wt) are studied as steady and unsteady to determine optimum model. Finally, foroptimum model, unsteady solution was carried out and flow phenomena, oscillation mechanismare obtained. Also, important performance characteristics of target flowmeter are determined suchas minimum Reynolds number, Strouhal number-Reynolds number.KEY WORDS: Target flowmeter, Fluidic flowmeter, Fluidic oscillator, Numerical Analysis,Finite Volume Method.