Hıyarda metalaxyl ve acetamiprid kalıntısının giderilmesiüzerine çalışma
Study on removal of metalaxyl and acetamyprid incucumbers
  1. Tez No: 658696
  2. Yazar: ŞEYMA DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
HIYARDA METALAXYL VE ACETAMİPRİD KALINTISININ GİDERİLMESİ ÜZERİNE ÇALIŞMA Şeyma DURAN Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Ocak 2021; 53 sayfa Tarımsal ürünlerin; zararlıların etkilerinden korunması, bol ve kaliteli ürün alınması için en çok kullanılan entansif tarım uygulaması pestisit uygulamalarıdır. Ancak pestisitler sağladıkları faydaların yanında insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler ve çevre kirliliği gibi birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Pestisitler sayesinde elde edilen verim artışı, yıllarca bunların uzun vadeli zararlı etkilerinin göz ardı edilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, Antalya'nın Korkuteli ilçesinde serada yetiştirilen hıyarlar üzerine kontollü bir şekilde Convoy XL 350ES (Etkin maddesi: Metalaxyl) ve Hekplan 20SP (Etkin maddesi: Acetamiprid) ilaç uygulaması yapılmıştır. Birinci grup, ilaç uygulandıktan 4 saat sonra, İkinci grup ilaçlamadan 4 gün sonra hasat edilip, analiz için laboratuara getirilmiştir. Her iki grupta yıkamanın (15 sn), suda bekletmenin (20 dk), sirkeli suda bekletmenin (20 dk), karbonatlı suda bekletmenin (20 dk), klordioksitli suda bekletmenin (20 dk) ve 0., 2., 3., 7., 14. ve 20. gün depolamanın bu ilaçların örnekler üzerindeki kalıntı miktarı üzerine etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hıyar örnekleri üzerinde kullanılan Metalaxyl ve Acetamiprid'in hıyar üzerindeki kalıntı miktarını azaltmada en etkili yöntemin klordioksitli ve karbonatlı suda 20 dakika bekletmek olduğu görülmüştür. Buzdolabında +4 °C'de 7 gün depolamanın kalıntı miktarını azaltıcı etkisinin olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, kalıntı miktarı incelenen tarım ilaçlarının prospektüslerinde belirtilen bekleme sürelerine uyulduğunda, kalıntı miktarlarının kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu, ayrıca yıkama, çeşitli çözeltilerle hazırladığımız karışımlarda bekletme işlemlerinin ve +4 °C'de belirli sürelerde depolamanın da kalıntı miktarlaını azaltıcı etkisinin bulunduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pestisit, hıyar, Metalaxyl, Acetamiprid, pestisit kalıntısı, sirke, klordioksit, karbonat JÜRİ: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Erdoğan KÜÇÜKÖNER Doç. Dr. M. Fatih CENGİZ
Özet (Çeviri)
STUDY ON REMOVAL OF METALAXYL AND ACETAMYPRID IN CUCUMBERS Şeyma DURAN M.Sc. Thesis in Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muharrem CERTEL January 2021; 53 Pages Agricultural products; pesticide applications are the most ordinarily utilized intensive farming practices to shield from pests and to get bountiful and quality products. Nonetheless, other than the advantages they give, pesticides additionally bring along numerous issues, for example, negative impacts on human well-being and natural contamination. The expansion in yield accomplished by pesticides has prompted their drawn out destructive impacts being disregarded for years. In this examination, Convoy XL 350ES (Active fixing: Metalaxyl) and Hekplan 20SP (Active fixing: Acetamiprid) were applied on cucumbers planted in a greenhouse in Korkuteli province of Antalya. The main gathering of pesticides were collected 4 hours after the application, the second gathering of pesticides 4 days after the fact application, and brought to the laboratory for analysis. In the two gatherings, washing (15 seconds), soaking in water (20 min), soaking in vinegar water (20 min), soaking in carbonated water (20 min), soaking in chlorine dioxide (20 min) and storage for 0., 2., 3., 7., 14. and 20 days It is aimed to determine the effect of storage on residue of these pesticides on samples. As indicated by the consequences of the exploration, it was seen that the most effective method of reducing the residue amount of Metalaxyl and Acetamiprid utilized on cucumber samples is to soak in chlorine dioxide and carbonated water for 20 minutes. It has been seen that putting away in the cooler at +4 ° C for 7 days has a decreasing effect on the residue amount. The results of the research have shown that when the waiting times specified in the prospectuses of the pesticides whose residue amount has been examined are complied with, the residue amounts are within acceptable limits, and also washing, holding in mixtures prepared with various solutions and storage at +4 ° C for certain periods have the effect of reducing the amount of residue. KEYWORDS: Pesticide, cucumber, Metalaxyl, Acetamiprid, pesticide residue, vinegar, chlorine dioxide, carbonate COMMITTEE: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Erdoğan KÜÇÜKÖNER Assoc. Prof. M. Fatih CENGİZ