Toz püskürtme yöntemi ile boru iç yüzey kaplamanın incelenmesi
Investigation of inner surface of pipes coated with powder spray process
  1. Tez No: 181778
  2. Yazar: İSMAİL CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, püskürtme mesafesi ve hava basıncının kaplama kalitesine etkisiniaraştırmak amacıyla 4?, 6? ve 10? ASTM A106 GRADE A Dikişsiz Karbon Çelikboruların iç yüzeyleri toz alev püskürtme yöntemiyle kaplanmıştır. KaplamadaXuper Ultrabond 51000 astar tozu ve Xuper Frixtec 19850 kaplama tozukullanılmıştır.Deneysel çalışmalarda, püskürtme mesafesi ve hava basıncı değişken kaplamaparametreleri olarak kullanılmıştır. Püskürtme mesafesi olarak 50mm, 100mm ve150 mm, hava basıncı olarak 0 bar, 0,5 bar, 1 bar ve 2 bar değerleri kullanılmıştır.Deneylerden elde edilen numunelerin ara yüzeyleri, mikro sertlikleri, yüzeypürüzlülükleri ve bağlanma mukavemetleri incelenerek değişken parametrelerinbunlara olan etkileri tespit edilmiştir.Deneysel sonuçlar, yakın püskürtme mesafelerinde porozitenin arttığını fakat havabasıncının düşürülmesi ile porozitede bir miktar azalma olduğunu, uzak püskürtmemesafelerinde ise hava basıncının çok düşürülmesinin erimemiş partiküllere sebepolduğunu göstermiştir. 50 mm püskürtme mesafesi için 0.5 bar, 100 mm ve 150 mmpüskürtme mesafesi için 1 bar hava basıncı bağ mukavemeti açısından en iyi değerolarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of spray distance and air pressure on coating quality in 4?,6? and 10? ASTM A106 GRADE A seamless carbon steel pipes were investigated.Coating done by Flame Spray Process with Xuper Ultrabond 51000 bonding powderand Xuper Frixtec 19850 coating powder.Spray distance and air pressure were chosen as variable parameters. Spray distanceswere chosen as 50 mm, 100 mm and 150 mm and air pressures were chosen as 0 bar,0,5 bar, 1 bar and 2 bar. The interval surface images , micro hardness measurements,surface roughness and bonding strengths of experiment samples were investigated tosee how they were effected by these parameters.As a result of this study it was obvious that decreasing spray distance increased theporous area in the coating layer. When you spray from low distance, using low airpressure helps to decrease the porous area. Using low air pressure with far spraydistance causes unmelted particles. For 50 mm spray distance 0.5 bar air pressure, for100 mm and 150 mm spray distance 1 bar air pressure are the optimum pressures forbest coating bond strength.