Toz püskürtme yöntemi ile bronz kaplanmış çelik malzemelerde kaplama arayüzeyinin incelenmesi
Investigation the interface of bronze coated steel by powder spraying technique
  1. Tez No: 114948
  2. Yazar: CEVAT KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TOZ PÜSKÜRTME YÖNTEMİ İLE BRONZ KAPLANMIŞ ÇELİK MALZEMELERDE KAPLAMA ARAYÜZEYİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cevat KURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu çalışmada, kimyasal bileşimi ve kaplama yüzey durumunun kaplama kalitesine etkisini belirlemek amacıyla Ç 1010 ve Ç 1050 çelik malzemelerin yüzeyleri alev püskürtme yöntemi ile kaplanmıştır. Kaplama GK 1001 astar ve GK 1004 kaplama tozu ile yapılmıştır. Malzemelerin yüzeyleri tornada talaş kaldırma pürüzlülüğünde ve vida şeklinde pürüzlü olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan yüzeyler kum havuzlarında temizlendikten sonra alevle püskürtme yöntemi ile astarlı ve astarsız olarak kaplanmıştır. Kaplanmış numunelere bağlanma mukavemetini belirlemek amacı ile 500°C'de ısıl şok testi uygulanmıştır. Daha sonra yağ emdirme işlemi uygulanarak yağ emme miktarları belirlenmiştir. Yağ emdirilmiş ve emdirilmemiş numunelere aşınma testi uygulanmıştır. Yağ emdirilmiş numunelerde yağ emdirilmemiş numunelere göre aşınma kayıplarının daha aza olduğu görülmüştür. Kaplama tabakasında ve arayüzeyinde metalografık incelemeler yapılmıştır. Optik mikroskopta yapılan incelemelerde astarlı kaplamalarda kaplama arayüzeyinin daha iyi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kaplama tabakasındaki gözenek ve partikül boyutunun püskürtme mesafesi ile değiştiği, malzeme yüzey özellikleri ile değişmediği tespit edilmiştir. İsıl şok testinde kaplama tabakası metal arayüzeyinde çatlak oluşumuna rastlanmamıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 6261801 Alev püskürtme, kaplama, ısıl şok 70 Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE INTERFACE OF BRONZE COATED STEEL BY POWDER SPRAYING TECHNIQUE ( M.ScThesis) Cevat KURT GAZI UNIVERSITY INSHTUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May, 2001 ABSTRACT In order to see the effect of chemical composition and surface roughness on the coating quality of SEA 1010 and SEA 1050 steels; samples were coated by powder spraying method. As intermediate and final coating layer GK 1001 and GK 1004 powders were used respectively. Surface of some samples were prepared by lathe machine and the others were roughed by threat like morphology. Sand blasting was applied on the surface of samples which were then coated with or without intermediate coating. In order to see the bonding strength of iterface thermal shock was applied on the samples at 500 °C. Samples were immersed in oil and the amount of oil sucking was determined. Wear tests was applied to the sample which were immersed or not in oil. Samples immersed in oil showed more wear resistance compared to mat tested as coated condition. Metalographic examination of interface of the coated samples was carried out. Optical examination revaled that samples coated whit intermediate layer showed better coating quality. It was also found that porosity in coating layer and particle size were changed with spraying distance but those did not affected on the surface quality. Thermal shock did not resulted in any crack initiation at the coating-metal interface. Science Code :6261801 Key Words : Flame spraying, Coating, Thermal shock. Pager Number :70 Advisor :Accos. Prof. Dr. Adem KURT