Ön işlem görmüş Türk kömürlerinin mikrodalga enerji etkisi ile sıvılaştırılması
Liquefaction of pretreated Turkish coals with microwave energy
- Tez No: 131335
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER TOĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ön îşlem Görmüş Türk Kömürlerinin Mikrodalga Enerji Etkisi île Smlaştrnlması Rengin Zervent Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner Toğrul Orijinal ve ön işlem görmüş Beypazarı ve Tunçbilek linyitleri ile Zonguldak bitümlü kömürünün, hidrojen verici bir çözücü olan tetralin varlığında mikrodalga enerji etkisi ile sıvılaştınlması araştırılmıştır. Farklı ranktaki üç Türk kömürü, yapılarında mevcut şelat halkalara bağlı bulunan Ca"~, Mg4* gibi toprak alkali metallerinin giderilmesi amacıyla İN HC1 ile yıkanarak ön işleme tabi tutulmuştur. Böylece radikal oluşturulması ve bu radikallere hidrojen aktarımının sağlanarak sıvı ürün veriminin arttırılması amaçlanmıştır. Kömür/ çözücü oram 1/8, reaksiyon süresi 5-30 dk. aralığında seçilerek gerçekleştirilen sıvılaştırma işlemi sonucunda elde edilen sıvı ürünler yağlar, asfaltenler ve preasfaltenler olarak fraksiyonlanmış ve ürün dağılımlarına sürenin etkisi incelenmiştir. İN HC1 ile yıkayarak gerçekleştirilen ön işlem sonucunda kömürlerin mineral madde içeriklerinde belirgin azalmalar gözlenmiştir. Fakat bu azalmaların daha yüksek sıvı ürün verimlerine ulaşmada çok etkili olmadığı tespit edilmiştir, ön işlemin Beypazarı linyitinin sıvılaşma verimini azalttığı, Tunçbilek linyitinden elde edilen sıvı ürün verimlerini arttırdığı, Zonguldak bitümlü kömürü üzerine ise olumlu bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Orijinal ve işlem görmüş kömürlerden elde edilen sıvı ürünlerde, en yüksek yüzdeye yağların sahip olduğu, Tunçbilek linyiti hariç sıvı ürün verimlerinin orijinal kömürlerde daha yüksek olduğu görülmektedir. Orijinal Beypazarı linyitinin yağ veriminin ön işlem görmüş örneğe göre daha yüksek olduğu ve ön işlem görmüş örnekte asfalten oluşumunun ihmal edilecek kadar az olduğu belirlenmiştir, ön işlem görmüş Tunçbilek linyitinin yağ ve preasfalten verimlerinin orijinalden daha yüksek olduğu ve hem orijinal hem de ön işlem görmüş Zonguldak bitümlü kömürünün sıvı ürün verimleri ile reaksiyon süresi arasında belirgin bir ilişki olmadığı saptanmıştır. 2002, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kömür, mikrodalga enerji, mineral madde, ön işlem, sıvılaştırma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. So. Thesis LIQUEFACTION OF PRETREATED TURKISH COALS WITH MICROWAVE ENERGY Rengin ZER VENT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Taner Toğrul Liquefaction of the original and pretreated Beypazarı and Tunçbilek lignites along with Zonguldak bituminous coal in the presence of tetralin as a H-donor solvent by using microwave energy was studied. In order to remove earth alkaline metals from coal structure such as Ca**, Mg** existing in chelat rings, three Turkish coals having different rank were pretreated with 1 N HC1. Thus; forming radical and supplying H transfer the yield of the liquid product was intended to be increased. The liquid products obtained from liquefaction after choosing coal-solvent ratio 1/8 and 5-30 minutes reaction time interval were fractionated as oils, asfaltens and preasfaltens. The effect of reaction time on the liquid product distribution was also examined. After pretreating coals with 1 N HC1, it was observed that the mineral matter contents of those coals were considerably reduced. However, reducing mineral matter contents by pretreatment didn't influence the yield of liquid product too much as it is supposed. While pretreatment decreased the yield of liquid products obtained from Beypazarı lignite, it increased Tunçbilek lignite's liquid product yield. On the other hand, neither positive nor negative effect was observed on the liquid product yields of Zonguldak bituminous coal. Oils have the highest percentage among the liquid products obtained from original and pretreated coals. Liquid product yields of original coals seem to be higher except for pretreated Tunçbilek lignites. The oil yield of original Beypazarı lignite is higher than the pretreated coal sample and it has also been computed that asfalten formation in pretreated coal sample is almost negligible. Oil and preasfalten yields of pretreated Tunçbilek lignite are higher than original coal sample. In addition, it is determined that there is no clear relation between reaction time and liquid product yields of Zonguldak bituminous coal either original or pretreated. 2002, 75 pages Key Words : Coal, microwave energy, mineral matter, liquefaction, pretreatment