Spiro fosfozen molekülünün geometrik yapısının ve titreşim frekanslarının teorik olarak incelenmesi
Therotical invastigation of molecular structure and vibrational spectra of spiro phosphazene molecule
- Tez No: 181855
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Temel halde bulunan spiro fosfozen'in titreşim frekansları ve geometrik yapısıHartree-Fock ve yoğunluk fonksiyonu metodu (B3LYP) ile 6-31G(d) temel setikullanılarak hesaplanmıştır. HF ve DFT (B3LYP) kullanılarak elde edilenoptimumlaştırılmış geometrik bağ uzunlukları ve bağ açıları deneysel verilerle iyi biruyumluluk göstermektedir. Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyonu metodu (B3LYP)ile hesaplanan sonuçlar, spiro fosfozen'in gözlenen temel titreşim frekansları ilekarşılaştırıldığında B3LYP moleküler titreşim problemleri için hesaplanan Hartree-Fock yaklaşımına göre daha üstündür.
Özet (Çeviri)
The molecular geometry and vibrational frequencies of spiro phosphazene in theground state have been calculeted using the Hartree-Fock and density functionalmethod (B3LYP) with 6-31(G)d basis set. The optimized geometric bomd lengthsand bond angles obtained by using HF and DFT (B3LYP) show the best agreementwith the experimental data. Comparison of the observed fundemental vibrationalfrequencies of Spiro phosphazene with calculated results by density functional(B3LYP) and Hartree-Fock methods indicate that B3LYP is superior to the scaledHartree-Fock approach for molecular vibrational problems.